Szlak Green Velo na Roztoczu
Trasa Green Velo to jedna z najdłuższych i najpiękniejszych tras rowerowych w Europie. Przebiega przez sześć województw Polski i jest świetnym sposobem na aktywny wypoczynek oraz poznawanie niezwykłych miejsc, wzdłuż których została wytyczona. W tym tekście przybliżymy szczegóły dotyczące przebiegu trasy Green Velo na Roztoczu oraz ciekawych miejsc, które możesz odkrywać zza kierownicy roweru przemierzając jej bieg.
Przebieg trasy Green Velo na Roztoczu
Szlak Green Velo liczy sobie ponad 2000 km długości i łączy w sobie piękno przyrody, bogatą historię oraz kulturę regionów, przez które przebiega. Trasa ta rozpoczyna się w Augustowie, a kończy w granicach Bieszczadów. Na swojej drodze mija m.in. Puszczę Piską, Poleski Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy, a także piękne krajobrazy Gór Świętokrzyskich i Beskidu Niskiego. Na trasie wschodniego szlaku rowerowego nie mogło zabraknąć jednego z najciekawszych regionów Wschodniej Polski czyli Roztocza. Green Veleo biegnie tu w dwóch kierunkach północno-południowym oraz wschodnio- zachodnim łączącym główną cześć trasy z odcinkiem prowadzącym w Góry Świętokrzyskie. Green Velo Na Roztoczu przebiega przez najbardziej znane miejsca i najbardziej rozpoznawalne atrakcje turystyczne. Najłatwiej wymienić tu kolejno Szczebrzeszyn, prawdziwą stolicę Roztocza Zwierzyniec, malownicze Górecko, prawdziwie roztoczański Józefów, Susiec, pełen atrakcji Narol, uzdrowiskowy Horyniec-Zdrój. Odnoga prowadzi w kierunku zachodnim do wielokulturowego Biłgoraja. Green Velo przecina na swej drodze malownicze doliny rzek, w tym m.in. dolinę Wisły, Buga, Sanu i Popradu. Na Roztoczu podróżujący rowerowym szlakiem przejeżdżać będą przez dziewiczo czyste rzeki płynące w okolicy. Tanew z rezerwatem Szumy w okolicy Suśca, Sopot z ukrytym pośród lasów rezerwatem Czartowe Pole, rzeka Szum i w końcu przepływający przez Krasnobród i Zwierzyniec, bajkowo meandrujący Wieprz.
Krajobraz
Jednym z największych atutów trasy Green Velo jest różnorodność krajobrazowa oraz bogactwo przyrodnicze. Podróżując Green Velo można zobaczyć m.in. wydmy, jeziora, lasy oraz rozległe łąki i pastwiska. Przejeżdżając rowerowym szlakiem przez Roztocze obejrzeć można zarówno pofałdowane tereny z ich najwyższymi wzniesieniami jak Wielki Dział. Warto tu chwilę przystanąć w okolicy Narola czy Horyńca. Jadąc dalej w kierunku północnym teren wypłaszacza się nieco. Nie brak tu jednak podjazdów, gdzie trzeba mocniej nacisnąć na pedały lub nawet wstać z siodełka. Przejazd trasą Green Velo po Roztoczu to idealna okazja do spotkania rzadkich dzikich zwierząt. W roztoczańskich lasach żyją m.in bobry, wydry, wilki, rysie, borsuki, czaple, orły. Raczej nie natkniemy się na wilka czy rysia jadąc rowerem po wyznaczonej trasie ale nierzadko przebiegnie nam przez drogę sarna, zając czy lis; na pogodnym niebie rysować się będą sylwetki bocianów, jastrzębi a przy odrobinie szczęścia rozpoznać można deskowate skrzydła orła.
Atrakcje na trasie Green Velo
Przy szlaku znajduje się także wiele punktów widokowych oraz atrakcji turystycznych, takich jak muzea, skanseny czy parki rozrywki. Warto tak zaplanować przejazd po Roztoczu by znaleźć czas na zwiedzanie najciekawszych atrakcji turystycznych okolicy. Roztocze to kraina drewnianych cerkwi i kamiennych krzyży, które są jego znakiem rozpoznawczym. Jadąc szlakiem Green Velo przez Roztocze od południa koniecznie odwiedzić trzeba drewniane cerkwie w Radrużu czy Gorajcu. Miłośników historii przyciągną z pewnością ukryte wśród lasów bunkry linii Mołotowa. W gminie Narol szlak przebiega tuż przy pałacu Łosiów. Odbijając w stronę granicy warto odwiedzić Muzeum -obóz zagłady w Bełżcu i pełne atrakcji Siedliska z unikatowym muzeum skamieniałych drzew. Wracając na szlak nie sposób nie obejrzeć wspomnianych wcześniej rezerwatów na roztoczańskich rzekach. Szumy i Czartowe Pole to prawdziwa "Mekka roztoczańskiej turystyki". Ciekawostką dla młodszych rowerzystów jest Muzeum Straży Pożarnej w Oseredku. Kolejne ciekawe miejsce na roztoczańskiej trasie Green Velo to Józefów z cudnym rynkiem i wieżą widokową w kamieniołomie. Po drodze do Zwierzyńca napotkamy dwa Górecka: Stare i Kościelne. Zwierzyniec lub jego okolice to miejsce, gdzie warto zatrzymać się na parę chwil. Ilość lokalnych atrakcji jest tu na tyle duża, że jeśli nie spędzimy w miasteczku kilku dni zapragniemy wkrótce do niego wrócić czując poznawczy niedosyt. Leży tu jedyny park narodowy na Roztoczu. Dalej spotkamy miasto Szczebrzeszyn ze słynną postacią świerszcza by ruszyć w kierunku zalewu Nielisz. Odnoga trasy zaprowadzi nas do miasta na szlaku kultur- Biłgoraja.
Kultura Roztocza na szlaku Green Velo
Szlak Green Velo to także idealny sposób na poznanie wielokulturowej historii i tradycji regionu Roztocza -miejsca styku trzech kultur Polskiej, Wschodniej i Żydowskiej. Tędy przebiegała granica zaborów. Tutaj walczyły armie I i II wojny światowej. Tutaj miały miejsce dramatyczne wydarzenia, które swój początek wzięły na Wołyniu. Polecamy więc wizytę w lokalnych muzeach czy galeriach. Największe wrażenie na podróżnych robią jednak opuszczone wsie, leśne cmentarze, przydrożne krzyże i kapliczki. To one tworzą niepowtarzalny charakter regionu. Planując przejazd roztoczańskim odcinkiem Green Velo warto zapoznać się z kalendarzem imprez. Przy szlaku znajdują się miejsca, w których organizowane są festiwale, imprezy kulturalne oraz wydarzenia sportowe. Festiwale takie jak Cieszfanów, Folkowisko, Festiwal filmowy w Zwierzyńcu, dni poszczególnych miejscowości, jarmarki, rekonstrukcje bitew itp. to świetna okazja, by zasamakować lokalnego folkloru i gościnności.
Roztoczańskie smaki
Roztocze to również lokalna kuchnia oparta na świeżych produktach i tradycyjnych recepturach. Mieszanina kultur odcisnęła swoje piętno w kulinarnych gustach mieszkańców Roztocza. Warto więc odkrywać lokalne smaki przemierzając wschodni szlak rowerowy. Przepyszne wędliny z Narola, rybackie karczmy leżące na lubelsko-podkarpackim szlaku karpia serwujące rybne przysmaki, lokalne klimatyczne restauracje i bary to miejsca gdzie zjeść można dobrze, niedrogo i w niepowtarzalnej atmosferze. Nocujący w agroturystycznych gospodarstwach doceniają tutejsze miody, swojskie chleby, nalewki. Odpoczywając w Zwierzyńcu koniecznie skosztować należy złotego trunku z ordynackiego browaru.
Noclegi na trasie Green Velo
Na rowerzystów, którzy chcą pokonać całą trasę Green Velo czeka bogata oferta punktów noclegowych. Można tu odpocząć i zregenerować siły na kolejny dzień podróży. Wśród nich znajdują się hotele, pensjonaty, schroniska młodzieżowe oraz kempingi. Wiele z nich nastawionych jest na obsługę ruchu rowerowego i świadczy usługi serwisowe dla rowerów. Dla turystów którzy wypoczywają w okolicach szlaku rowerowego ciekawą oferta są lokalne wypożyczalnie rowerów. Umożliwiają one wynajem jednośladów, osobom , które nie planowały urlopu na siodełku. Warto dodać, że trasa Green Velo jest także dostępna dla osób, które preferują krótsze wycieczki rowerowe. Można wybrać jedną z wielu propozycji tras o różnym stopniu trudności i długości.
Fot. W. Huk