Agroturystyka na Roztoczu
Pojęcie gospodarstwa agroturystycznego nabiera coraz szerszego znaczenia w ofercie noclegowej dostępnej dla turystów na Roztoczu. Coraz większą rolę odgrywają gospodarstwa agroturystyczne, które przyciągają urlopowiczów przede wszystkim niepowtarzalnym klimatem obiektu jak również wyjątkową relacją pomiędzy gospodarzami a gośćmi. To co przyciąga turystów do gospodarstw agroturystycznych to połączenie sentymentalnej podróży do lat dzieciństwa z potrzebą wypoczynku w zgodzie z naturą jak również możliwość korzystania z wyżywienia przygotowywanego z lokalnych produktów według tradycyjnych receptur. Gospodarstwa agroturystyczne to bardzo często odrestaurowane obiekty, które służyły wcześniej jako zagrody chłopskie, młyny, karczmy, stodoły itp. Pomysłowość właścicieli w połączeniu z ciekawą historią takiego miejsca to często recepta na wyjątkową atmosferę gospodarstwa agroturystycznego. Wystrój obiektu stanowią często historyczne eksponaty z rodzinnych kolekcji, rzeźby, obrazy lub przedmioty użytku codziennego sprzed lat lub wieków.
Zwierzęta w gospodarstwie agroturystycznym
Kolejną cechą gospodarstw są hodowane przez gospodarzy zwierzęta takie jak: konie, kozy, owce, kury, kaczki, gęsi czy pszczoły. To doskonali towarzysze rodzinnego urlopu. Obcowanie ze zwierzętami daje najmłodszym możliwość poznania z bliska wielu gatunków, które towarzyszyły człowiekowi w domostwach od wieków. Często urlopowicze mają możliwość spróbowania swoich sił w zadaniach takich jak dojenie kozy, zbieranie jajek, karmienie kur lub kaczek. Przejażdżka na kucyku czy zimowe kuligi w konnym zaprzęgu to niepowtarzalne przeżycie, która trudno porównać z innymi atrakcjami dostępnymi w hotelach lub pensjonatach.
Kolejną zaletą noclegów w agroturystyce jest możliwość przyjazdu z własnym czworonogiem. Większość gospodarstw jest przyjazna zwierzętom typu psy lub koty, a w opisach swoich obiektów wręcz wspomina o takiej możliwości zachęcając do urlopu z czworonogiem. Radzimy jednak każdorazowo omówić taką możliwość z właścicielem.
Wiśniowa Górka- Mistrzowie Podkarpacia w 2019r. w kategorii Agrogospodarstwo
Wyżywienie w gospodarstwie agroturystycznym
Nocleg w gospodarstwie agroturystycznym jest często połączony z możliwością wykupienia pełnego wyżywienia. Dostępne menu, w skład którego wchodzi jajecznica z samodzielnie zebranych jaj, usmażona na leśnych grzybach z dodatkiem swojskiego boczku, posypana świeżym szczypiorkiem czy kromka swojskiego chleba ze smalcem lub ogórkiem bądź też z miodem z własnej pasieki nieporównywalne jest z ofertą nawet najlepszych restauracji. Roztoczańskie wędliny, ryby, miody, grzyby czy konfitury wytwarzane z lokalnych produktów według sprawdzonych receptur sprawiają, że klienci gospodarstw agroturystycznych chętnie decydują się na opcje pełnego wyżywienia przygotowywanego przez gospodarzy.
Grzybobranie na Roztoczu
Właściciele gospodarstw agroturystycznych zgodnie przyznają, że oprócz sezonu urlopowego przypadającego na miesiące wakacyjne wczesna jesień jest okresem, w którym wielu urlopowiczów chętnie odwiedza ich punkty noclegowe mając na celu zbieranie grzybów w lokalnych lasach. Zebranie pełnego kosza borowików, podgrzybków, rydzów czy maślaków to marzenie niejednego urlopowicza, który nie znając miejsc nie byłby w stanie znaleźć grzybów bez pomocy gospodarzy.
Chutor Gorajec- najbardziej folkowe gospodarstwo agroturystyczne na Roztoczu
Gospodarstwa agroturystyczne na Roztoczu - ceny noclegów
Ceny w gospodarstwach agroturystycznych są zróżnicowane i zależą od wielu czynników takich jak standard wykończenia pokoi, lokalizacja, czy dostępne atrakcje. Przeciętny koszt noclegu w gospodarstwie agroturystycznym jest jednak niższy niż w noclegach w kategorii hotele lub pensjonaty. Często plasuje się na poziomie zbliżonym do domków letniskowych.