Noclegi Roztocze Odkrywaj Roztocze
  • Noclegi
  • Restauracje
  • Atrakcje
  • Rozrywka
  • Informator
  • Wypożyczalnie
  • Stoki narciarskie
  • Wydarzenia
  • Trasy rowerowe
  • Aktualności
  • Noclegi
  • Restauracje
  • Atrakcje
  • Rozrywka
  • Informator
  • Wypożyczalnie
  • Stoki narciarskie
  • Wydarzenia
  • Trasy rowerowe
  • Aktualności
  • Mapa strony
  • Prawa autorskie
  • Polityka prywatności
  • Współpraca
  • Kontakt
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Roztocze
  4. Czartowe Pole- Historia i legenda

Czartowe Pole- Historia i legenda

04.02.2023
Roztocze
Autor: Marcin Mazurek
Czartowe Pole- Historia i legenda Czartowe Pole- Historia i legenda

Aut. Dariusz Gąsiorek

Dzisiaj przybliżę jedno z podstawowych miejsc na mapie turystycznej naszego regionu. Jadąc drogą z Józefowa w kierunku Suśca, mijamy miejscowośc o nazwie Hamernia. Zaraz za nią po prawej stronie zaczyna się rezerwat "CZARTOWE POLE". Chyba każdy miłośnik Roztocza zna to miejsce doskonale. Ale czy na pewno znana jest historia tego zakątka?
To obecnie ciche, spokojne i urocze miejsce w połowie XVIII w. tętniło życiem. Zatrzymajmy sie tam na chwilę, zamknijmy oczy i wyobraźmy sobie klimat tamtych lat. Po lewej stronie kominy i zabudowania dawnej hamernii (z niem. huta) – warsztat kowalski z młotami napędzanymi mechanicznie. Po prawej budynki i konstrukcje wodne PAPIERNI - produkującej papier dla dawnej Polski. Powszechny ruch, gwar i hałas pracujących tam ludzi i maszyn sprawiał, że obraz tego miejsca niewiele przypominał dzisiejszy uroczy zakątek. Miejscowość Hamernia jest przykładem kuźnicy zajmującej się obróbką miedzi. Produkowano tam miedziane narzędzia, okucia, rury, naczynia browarne.
Ale dzisiaj opowiem o innym zakładzie przemysłowym działającym tuż obok, w tym samym czasie. Był on jednym z największych w tamtych latach- to PAPIERNIA, której framenty ruin możemy zobaczyć zwiedzając rezerwat "CZARTOWE POLE "Najstarsze wiadomości o tej papierni pochodzą z roku 1741 i mówią o wydzierżawieniu jej papiernikowi Lewkowi Sandrowiczowi. Na podstawie znanych materiałów źródłowych trudno jednak dokładnie określić datę jej powstania. W latach kolejnych była dzierżawiona przez wielu przedsiębiorców. Przez lata ciągle eksploatowana, trawiona pożarami i powodziami, stopniowo ulegała degradacji.
Okres najlepszego rozkwitu to lata kiedy dzierżawcą był Szaja Wax. Władściciel drukarni w Józefowie (o której pisałem wcześniej). Aparatura papierni składała się od najdawniejszych czasów z dwu holendrów, to znaczy młynów papierniczych, z których jeden ciął szmaty, drugi zaś przecierał je na masę tzw. melad. Młyny napędzane były siłą wody z Sopotu.
Nasza papiernia początkowo produkowała papier ręcznie, tzw. systemem czerpanym. Po sprowadzeniu maszyn zaczęto wyrabiać papier sposobem mechanicznym, zyskując w ten sposób nie tylko na ilości i jakości papieru, ale nadto obniżając jego cenę.
W roku 1850 sprowadzono z Berlina maszynę wyrabiającą papier. Jednak w tym okresje dużym problemem była sprawa związana z nadużywaniem alkoholu przez pracowników, zatrudnionych w papierni, i wypływające stąd zaniedbania w pracy. Przyczyniały się do tego pobliskie karczmy (karczma na "Czartowym Polu")
W późniejszycj latach zakład znacznie podupadł z powodu braku robotników. W roku 1867 rozpoczęto starania o kupno nowych maszyn. Opracowano projekt realizacji ulepszeń przez zaprowadzenie doskonalszego systemu sześciu zupełnie nowych holendrów z mechanizmem dostosowanym do dwu dużych kół wodnych w miejsce dotychczasowych. Przy tym sprowadzono nową maszynę do produkcji papieru Trockenapparat oraz kalander, składający się z żelaznych walców ogrzewanych parą, służący do wygładzania i prasowania papieru oraz nadawania mu połysku. Początkowo po wyrobieniu tzw meladu papiernik brał specjalne sito i czerpał zawiesinę. Rozgotowane włókna szmat układały się równą warstwą na powierzchni sita. Był to już papier , ale jeszcze nietrwały, podobny do bibuły. Aby go wzmocnić, nasycano arkusze klejem wyrabianym z baranich nóżek.
W roku 1870 przystąpiono do realizowania dalszych części planu modernizacji urządzeń papierni, jednakże w dniu 13 maja 1870 roku potężna burza nawiedziła okolice miasteczka Józefowa, a raptownie wezbrane wody wyrządziły znaczne szkody wśród urządzeń papierni. Szkody znowu zlikwidowano i 7 lat pózniej rozpoczęto produkcję papieru z masy drzewnej. Wskutek nieostrożności przy przeróbce materiałów drzewnych na surogat masy papierowej w lipcu 1883 roku wybuchł pożar, doprowadzający papiernię do zupełnego upadku. Papiernia spłonęła wraz ze wszystkimi maszynami i ruchomościami.

A teraz legenda związana z tym miejscem.

Ludzie opowiadają, że niepodal ruin dawnej Papierni jest polana, na której nic nie rośnie. Według legendy, w tym miejscu było kiedyś pole. Ludzie chcieli je uprawiać, ale się to im nie udawało. Gdy posiali zboże, to gdy wzeszło, zaraz zostało zniszczone. Posadzili ziemniaki, też zostały podeptane. Nocą słychać było stamtąd krzyki i piski.
Chłopi zmuszeni byli przestać uprawiać to pole. Mówią, że nocą zbierały się tam diabły i czarty i bawiły się do samego rana, niszcząc wszystko kopytami. Stąd też nazwano to miejsce Czartowym Polem. Starsi mawiają, że tam dawniej „jeno czarci hasali”. Podobno do dziś na skraju rezerwatu stoi sosna, wygięta na kształt krzesła, na której ponoć sam diabeł siadał. Opowiadają, że przed wejściem na ten teren, lepiej jest usiąść na tej sośnie, aby diabły nie straszył. Jeszcze inni dodają do legendy kilka istotnych szczegółów. W głębokich ostępach roztoczańskich lasów płynie rzeka Sopot. Niegdyś na polanie przy brodzie na Sopocie stała karczma prowadzona przez obrotnego Żyda - Icka. Przez bród prowadził trakt z Zamchu do miasta Józefowa, stąd Żyd nie narzekał na brak klientów. Szczególnie duży zarobek miał przed dniem targowym w Józefowie, kiedy kupcy zatrzymywali się u niego z tobołkami wypełnionymi towarem.
Często wtedy też jedli i pili, obiecując zapłatę w drodze powrotnej z targu. Karczmarz był ufnym człowiekiem, a jednocześnie bardzo chciwym i chętnie przystawał na takie umowy. Atmosfera w karczmie zawsze była niezwykła, kupcy często zapominali się i pili do upadłego, a później kiedy musieli w drodze powrotnej uregulować rachunki okazywało się, że wracają do domu z pustymi rękami. Ich żony słysząc tłumaczenia o tym, gdzie podziały się pieniądze zarobione przez mężów mówiły: "To jakaś diabelska robota". Diabelskie czary ogłupiają naszych mężów w tej karczmie. Niech tą karczmę diabli wezmą!I Pewnego razu ich prośby zostały wysłuchane. W gospodzie trwała huczna zabawa, kiedy nagle rozległ się ogromy huk. To piorun uderzył w budynek. Karczma momentalnie stanęła w ogniu, tak samo jak ludzie zgromadzeni w środku. Na koniec ziemia pod budynkiem rozstąpiła się i pochłonęła gospodę z całym towarzystwem. Nad rzeką została tylko pusta polana.
Okoliczni mieszkańcy dobrze wiedzieli, że była to diabelska robota, że czarty porwały dla siebie doborową kompanię biesiadników. Zaczęto unikać tego miejsca w obawie przed jakimś nieszczęściem. Później okolicę, w której znajdowała się wspomniana karczma zaczęto nazywać Czartowym Polem. Niektórzy słyszeli o tym jak razu pewnego ciemną nocą wracał z wesela skrzypek. Kiedy dotarł w okolice karczmiska ujrzał palące się ognisko i mnóstwo tajemniczych postaci. Myślał, że bawią się zbóje, bo któż na tym
odludziu, w puszczy, mógł przebywać. Chciał niepostrzeżenie przejść obok, ale został zauważony i zaproszony do ogniska. W świetle ogniska widać było ogony, kopyta i rogi – na pewno były to diabły, a właściwie czarty. Zjawy kazały grać do tańca skrzypkowi. Ten, przestraszony, początkowo wzbraniał się wymawiając się zmęczeniem i jeszcze daleką wędrówką. Jeden z czartów obiecał skrzypkowi zapłatę. Nie było innej już możliwości więc zaczął grać i zabawa trwała do świtu. Kiedy zapiał kur, czarty zaczęły rozpływać się w porannej mgle, tylko ostatni czart wziął z ogniska garść żarzących się węgli i wrzucił do skrzypiec, mówiąc:
- masz zapłatę. I znikł. Przestraszony skrzypek myślał, że spalą się skrzypce ale coś zabrzęczało – w skrzypcach zamiast węgli były dukaty. Tak czarty zapłaciły skrzypkowi za wspaniałą zabawę. Biada śmiałkowi, który o północy znajdzie się w tym miejscu. Może go czekać spotkanie z puszczańskimi czartami, a może nawet wędrówka do piekła???
A może jednak warto znaleźć sosnę z siodłem z tamtych lat i na niej usiąść????
Autor Dariusz Gąsiorek
Czartowe Pole- Historia i legenda
Czartowe Pole- Historia i legenda
Czartowe Pole- Historia i legenda
Czartowe Pole- Historia i legenda
Czartowe Pole- Historia i legenda
Czartowe Pole- Historia i legenda
Czartowe Pole- Historia i legenda
Czartowe Pole- Historia i legenda
Czartowe Pole- Historia i legenda
Czartowe Pole- Historia i legenda
Wszystkie zdjęcia (10)
roztocze czartowe pole papiernia legenda
Kategorie
  • Miejscowości
  • Parki
  • Roztocze
  • Rozrywka
  • noclegi
Popularne tematy
narol roztocze susiec horyniec bełżec Tomaszów Lubelski Roztocze lubycza królewska Lubaczów krasnobród cieszanów Zamość Zwierzyniec szczebrzeszyn biłgoraj parki Hutki Krasnobród Adamów Łosiniec bunkry mołotowa muzeum kajaki spływy tanew wieprz paintball strzelnica bon nocleg dopłata kniazie atrakcje józefów czartowe pole ryby łowiska karczma rybna pstrąg karp wędliny szynka kiełbasa masarnia Narol dubiel wolańczyck pudełko siedliska Archipelag Rzotocze Centrum edukacyjne Park miniatur Budy Archipelag Roztocze noclegi hotele domki agroturystyka pensjonaty cerkwie karczmy rybne ryby z roztocza letniskowe guciów skansen suciec szumy gmina sanatorium turnus linia mołotowa bunkier leśny cmentarz stara huta wielki dział pałac rowery szlaki green velo centralny szlak nielisz zalew zamość drogi dojazd droga komunikacja krzyż krzyże kamienierka brusno bruśnieńska zdrój najtańsze trasy szlak trasa szlak turystyczny Pizuny Bernardyna Jabłońska Brat Albert pustelnia Horyniec Zdrój Roztocze Wschodnie opis oferta reklama werchrtata rata radruż cerkiew Tomaszów historia dahanay narty biegowe stoki stok narciarski siwa dolina Lubycza Królewska biłgoaj szlak kultur facebook wirtualny spacer film reklamowy artykuł sponsorowany marketing zwiezyniec Józefów rollrent wypozyczalnia hulajnogi elektryczne surron wypożyczalnia majówka weekend górecko koscielne górecko stare szum gospodarstwo agrowczasy urlop trójmiasto kraków warszawa kultura muzea festiwal karczmy ruda różaniecka koncert rozrywka kuchnia smaki restauracje wystawa hotel palacowa restauracja wesele punkt widokowy wieża apartament granice Jacnia przyjęcie sala weselna klif Huta Różaniecka mioceńskie morze promocja pozycjonowanie pałacowa wieczór kawlerski wieczór integracyjny wieczór panieński łówcza gmiterek wypożyczalnia samochodów tomaszów lubelski park narodowy kulig Ruda Różaniecka wzgórza szczyty goraj Gmiterek obóz zagłady rzeki Tanew Wieprz Sołokija dzieci basen przewodnik wieczór chrzciny bar bieganie trasy piesze nordic walking papiernia legenda basznia dolna basznia górna obserwatorium kresowa osada stacja basznia rowerki wodne rowerek zima catering wiosna lato Bełżec Green Velo szlak rowerowy trasa rowerowa Lwów wycieczka e-menu qr kod jeziernia wypożyczalnie kajaków rajd rowerowy bieg na orientację bieg terenowy top 10 komunia menu Pizzeria Trio E-menu Qr code rostauracje bary jedzenie schronisko młodzieżowe imprezy dancingi dożynki dyskoteki koncerty rekonstrukcje festiwale wakacje z dziećmi rower rowerowe greeen velo wynajem hulajnogi zwierzyniec spacer Bar u Gargamela Szumy budy Park Żywiołów rowery elektryczne MOR Wiśniowa Górka biegi na orientację Imprezy Siedliska Muzeum skamieniałych drzew chleo Pałacowa zwiedzanie trasy rowerowe szlak architektury dfrewnianej Gorajec Chaczapuri Strefa Nadgraniczna deszcz schrony wędkowanie przyjęcie weselne grzybobranie Kajaki konferencja szkolenie event survival kurs strzelecki E-gallery galeria łyżwy lodowisko wyżywienie stok narciarski wyciąg narciarski Lodowisko wypożyczalnia łyżew Noclegi sylwester Susiec Wycieczka Zamośc Restauracja pociag radio orienteering club lubaczów tradycja boże narodzenie jezioro reklma informacja turystyczna ściezka drzeworyt płazowski płazów ferie dancing wlanetynki we dwoje Ryby kampania wyborcza wypożyczalnia rowerów plecak ewakuacjny wycieczki Mołotowa pociąg produkty regionalne Wolańczyk spa nolceg Florianówka apiterapia taxi audioprzewodnik kawalerskie bieg po Wielkim Dziale Wrzosowe Wzgórza Jurczak linia Mołotowa Zima all inclusive z wyżywieniem woda
Odkrywaj Roztocze
  • Noclegi
  • Restauracje
  • Atrakcje
  • Rozrywka
  • Informator
  • Wypożyczalnie
  • Stoki narciarskie
  • Wydarzenia
  • Trasy rowerowe
  • Aktualności
O serwisie
  • Mapa strony
  • Prawa autorskie
  • Polityka prywatności
  • Współpraca
  • Kontakt
Odkrywaj Roztocze
Dla partnerów
Jesteś właścicielem obiektu?
Zapraszamy do współpracy
Dołącz do nas!