Narol - Opis miejscowości i atrakcje turystyczne
Narol to niewielkie miasto w województwie podkarpackim leżące na północno-wschodnim krańcu powiatu lubaczowskiego. Mieści się tu siedziba Rady Miejskiej. Samo miasto Narol położone jest nad niezwykle urokliwą i czystą rzeką Tanew. Graniczy z niewiele mniejszą miejscowością Lipsko, której historia jest dużo starsza od samego Narola. Początki osadnictwa na terenach obecnej lokalizacji miasta Narol sięgają XVI wieku. W roku 1596 założona została tu wieś Florianów. Po doszczętnym zniszczeniu przez najazd kozacki i ponownej lokacji na pobliskich polach nazwano ją Narol od słów „na roli”. Narol- wieś leżąca na styku zaborów rosyjskiego i wielokulturowej Galicji, w skład w której wchodziła to miejsce niezwykłe, ukształtowane przez historię i tradycję.
Okolice Narola
W skład gminy Narol wchodzą również pobliskie miejscowości o ciekawej topografii i historii. Należą do nich między innymi Ruda Różaniecka, Płazów i Łowcza, Wola Wielka, Łukawica, Kadłubiska i Podlesina jak również przylegający do Narola sporej wielkości Narol-wieś. Okolice Narola należą do chronionego obszaru Natura 2000. Ukształtowanie terenu jak również duży procent zalesienia okolicznych trenów sprawia że zarówno Narol jak i pobliskie miejscowości przyciągają co roku wielu miłośników przyrody i roztoczańskich krajobrazów. Łańcuch wzniesień z najwyższym z nich o nazwie "Wielki Dział" tworzy południową granicę gminy.
Turystyka w Narolszczyźnie
Atrakcje turystyczne okolicy przyciągają co roku turystów spragnionych spokoju, roztoczańskiej przyrody i ciekawej historii regionu. Okolice można zwiedzać zarówno pieszo jak również na rowerach korzystając z wielu wytyczonych ścieżek rowerowych. W samym Narolu znajduje się miejsce obsługi rowerzystów MOR, który wpisuje się w szlak turystki rowerowej Green Velo, wypożyczalnia rowerów rollrent. Do największych atrakcji turystycznych Narola i okolic należą z pewnością pałac hrabiów Łosiów wybudowany w połowie XVIII wieku. Kościół parafialny w Narolu, zabytkowy budynek ratusza, cerkiew na Krupcu która służy jako Centrum Wystawienniczo –Koncertowe, pałac w Rudzie Różanieckiej, cerkiew w Woli Wielkiej. Dla miłośników i badaczy historii II wojny światowej prawdziwą gratką są bunkry linii Mołotowa ukryte w pobliskich lasach. Do największych atrakcji przyrodniczych okolicy należą liczne rezerwaty przyrody takie jak: Minokąt z blisko 50-metrowymi jodłami w okolicy wsi Kadłubiska, rezerwat Bukowy Las w pobliżu Maziarni, rezerwat Źródła Tanwi w pobliżu miejscowości Huta-Złomy. Świetnie zachowana przyroda Narolszczyzny sprawia że mieszkańców i turystów przy odrobinie szczęścia ucieszyć może widok dziko żyjących saren, jeleni, lisów, bażantów, bobrów. W tutejszych lasach zamieszkują również wilki, rysie, łosie oraz orły bieliki.
Dla aktywnie spędzających czas oprócz wycieczek rowerowych atrakcją są również, spacery nordic walking, grzybobrania, kajakowe spływy Tanwią, ogniska ,a w zimie kuligi w konnych zaprzęgach lub narciarstwo biegowe.
Spędzając czas w Narolu warto odwiedzić również takie miejsca w okolicy jak cerkiew w Radrużu znajdująca się na liście dziedzictwa UNESCO, Kresowa Osada w Baszni Dolnej, Muzeum-miejsce pamięci ofiar faszyzmu w Bełżcu.
Noclegi w Narolu
Z roku na rok rośnie poziom infrastruktury okołoturystycznej w Narolu i okolicach zdecydowanie największym punktem turystycznym jest ośrodek Dębowy Dwór w Rudzie Różanieckiej. Mieści się tu kompleks hotelowy w postaci domków i restauracji położonych nad malowniczym stawem, który w sezonie przyciąga tysiące turystów. W samym Narolu znajdziemy hotel i restaurację "Pałacowa" tuż obok pałacu Łosiów, bary i pizzerie. Na uwagę zasługują również obiekty wchodzące w skład Wolańczyk Noclegi: domki i spa Florianówka oraz Apartament Jurczak. Narol to swoiste zagłębie lokalnych wytwórców tradycyjnych wędlin. Dla turystów szukających noclegu oprócz wspomnianych hoteli czeka bardzo bogata oferta gospodarstw agroturystycznych, które do dyspozycji gości oddają lokale w różnym standardzie w przedziałach cenowych dostępnych na każdą kieszeń. Od pól namiotowych i campingów, przez domki sezonowe, po całoroczne apartamenty wyposażone we wszelkie udogodnienia. Na terenie gminy działa wypożyczalnia samochodów rentcars-roztocze.
Gmina Narol i okolice to swoiste zagłębie rybackie. Gospodarstwo rybackie w Rudzie Różanieckiej i wiele innych lokalnych producentów ryb ma wpływ na lokalną kuchnię. W restauracjach można spróbować świeżej ryby z lokalnych stawów. Kultowe już stały się wędzone ryby oraz chociażby pierogi z karpiem. Karczmy rybackie w Rudzie Róznieckiej Pod Szczęśliwym Karpiem oraz Cztery Stawy przyciągają amatorów swieżej ryby zbliska i z daleka. Narol to również miejsce słynące z pysznych domowych wedlin. W okolicy rozwinęły sie aż trzy punkty produkcji wędlin.
Narol – kulturalna stolica Roztocza
Ten nieskromny przydomek jest zasługą rzeszy mieszkańców, którzy angażują się w organizację licznych wydarzeń kulturalnych. W kalendarzu imprez są koncerty muzyki klasycznej wybitnych artystów. W długi majowy weekend narolska majówka to czas koncertów i imprez. Co roku w lipcu odbywa się Jarmark Galicyjski – barwne wydarzenie sciągające lokalnych wytwórców rękodzieła i regionalnych potraw. Lipcowe Dni Narola to okazja do trzydniowego świętowania. Co roku są czasem m. in. do premierowego spektaklu w wykonaniu aktorów amatorskiego teatru Florianum. Jesienią odbywa się w Narolu festiwal muzyki klasycznej Arts of Narol. Listopad to czas Zaduszek Jazzowych. Oprócz tych cyklicznych wydarzeń gminny dom kultury organizuje szereg wystaw, koncertów, recitali które przyciągają widownię z Roztocza i spoza jego granic.