Biłgoraj- historia, okolica, atrakcje
Biłgoraj – miasteczko na skrzyżowaniu kultur
W poszukiwaniu ciekawych miejsc, gdzie miło spędzimy czas, często udajemy się w dalekie podróże, nie zdając sobie sprawy z tego, jak wiele do zaoferowania ma nasz rodzimy kraj i okoliczne tereny. Jednym z miejsc, które obowiązkowo powinny znaleźć się na mapie każdego polskiego turysty jest Biłgoraj. Miasto otoczone mnóstwem zieleni, z którego rozpościerają się piękne widoki, to tylko namiastka tego, co czeka na przybyłych do jego bram. Na uwagę zasługują również zabytki oraz historia, z którą warto się zapoznać.
Biłgoraj – miasto położone w województwie lubelskim, w południowo–wschodniej części naszego kraju, nie jest bardzo znanym celem wycieczek, ale nie znaczy to, że próżno szukać w nim atrakcji. Bo tych tutaj nie brakuje i praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie, co go zaciekawi i zachwyci. Zarówno osoby pasjonujące się historią i lubiące zwiedzanie, jak i amatorzy spędzania czasu na świeżym powietrzu wyjadą stąd zadowolone. Ale zanim przejdziemy do omówienia największych atrakcji turystycznych Biłgoraju, chcemy pokrótce przedstawić zarys historyczny tego miejsca.
Skrzyżowanie kultur, czyli kilka słów o przeszłości
Skąd wzięło się powiedzenie, że Biłgoraj jest miastem na skrzyżowaniu kultur? Wszystko z powodu tego, jakie narodowości zamieszkiwały kiedyś te tereny. Poza Polakami liczną narodowością byli Ukraińcy, Tatarzy, Turcy, Węgrzy oraz Żydzi. Tym samym przenikały się różne kultury – przede wszystkim kultura śródziemnomorska oraz ruska. Ciekawostką, którą podkreślają znawcy kultury jest to, że ludowy strój biłgorajski uchodzi za najbardziej ciekawy w całej Słowiańszczyźnie. Mimo tego, że jest jednobarwny, ale przy tym geometryczny. Sięgając jeszcze wstecz, warto wspomnieć o tym, czym zajmowali się tubylcy. Początkowo próbowali utrzymywać się z rolnictwa, ale mało urodzajna ziemia zmusiła mieszkańców do szukania innych sposobów na zarobek. I tak powstał przemysł sitarski, z którego to rzemiosła Biłgoraj stał się znany nawet poza granicami kraju. Aby zapewnić bezpieczeństwo prowadzonych interesów i nie musieć uważać na wypowiadane słowa, np. podczas spotkań handlowych, biłgorajscy rzemieślnicy stworzyli swój własny język. Dzięki temu nikt postronny nie mógł odgadnąć sensu rozmowy. Niestety język handlowy nie został nigdy spisany, przez co również dla nas jest tajemnicą, jak on brzmiał.
Miejsca na mapie Biłgoraju, do których warto się wybrać
Skoro został poruszony temat przemysłu sitarskiego, to będąc w Biłgoraju na pewno warto odwiedzić Zagrodę Sitarską. Możemy zobaczyć w niej drewniane zabudowy, w jakich w XIX wieku mieszkali oraz pracowali tubylcy. Poza sprzętem codziennego użytku zachowała się pracownia sitarska oraz drewutnia, w której znajdują się różne urządzenia, jakie służyły do wyrobu sit. Wśród nich urządzenie, umożliwiające wyrabianie otok do sit... Chcąc dokładnie poznać historię regionu biłgorajskiego, polecamy odwiedziny w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. W jego murach zgromadzonych zostało aż ponad dziesięć tysięcy różnych eksponatów. Wśród nich znajdują się narzędzia sitarskie, ceramika, militaria, etnografia regionu, stare monety i czasopisma, a także znaleziska archeologiczne. Wizyta w tym Muzeum jest naprawdę fascynująca i dostarcza mnóstwa emocji, czego powodem jest namacalność realiów, w jakich żyli przodkowie. Kolejnymi interesującymi zabytkami Biłgoraju są barokowe trzy kościoły. Na przestrzeni lat były one kilkukrotnie przebudowywane, ale największą ciekawostką jest to, że ich fundatorami były takie rody, jak ród Zamoyskich oraz Potockich.
A jakie atrakcje czekają w Biłgoraju na najmłodszych turystów? W tej kategorii prym wiedzie Powerland, czyli rodzinna strefa zabawy. Najmłodsze maluchy mogą korzystać z basenów wypełnionych piłeczkami oraz mini zjeżdżalni. Z kolei na starszych czekają zjeżdżalnie spiralne, pontonowe, baseny z pianą, most wiszący, trampoliny, armatki czy ścianki wspinaczkowe. Poza salą zabaw na terenie Powerlandu znajduje się również zewnętrzy plac, m.in. z kulami do skakania, kręgielnią plenerową i parkiem linowym, który otwarty jest sezonowo. Podczas gdy dzieci będą aktywnie spędzały czas, rodzice mogą odpoczywać w znajdującej się tam kawiarni czy gastronomii.
Będąc w Biłgoraju, warto też dotrzeć do ciekawych miejsc, które położone są w jego sąsiedztwie. Na wyróżnienie zasługuje tutaj chociażby Roztoczański Park Narodowy, w którym rośnie aż siedemset pięćdziesiąt gatunków drzew i czterysta drzew pomnikowych. Chcąc udać się na dłuższy spacer w pięknych okolicznościach przyrody, możemy wybrać jeden z pięciu szlaków turystycznych pieszych. Jest też dobra wiadomość dla miłośników jazdy na rowerze, ponieważ przez park biegnie jedna trasa rowerowa. Wstęp do parku jest płatny – za bilet normalny zapłacimy w granicach dziesięciu złotych.
Biłgoraj i okolice to piękne tereny z dużą liczbą ciekawych miejsc pod względem historycznym. Jeżeli chcesz odkryć te zakątki Polski, to koniecznie zaplanuj wyjazd na biłgorajską ziemię. Gwarantujemy moc atrakcji dla turystów w każdym wieku – tych małych, jak i dużych!