Noclegi Roztocze Odkrywaj Roztocze
  • Noclegi
  • Restauracje
  • Atrakcje
  • Rozrywka
  • Informator
  • Wypożyczalnie
  • Stoki narciarskie
  • Wydarzenia
  • Trasy rowerowe
  • Aktualności
  • Noclegi
  • Restauracje
  • Atrakcje
  • Rozrywka
  • Informator
  • Wypożyczalnie
  • Stoki narciarskie
  • Wydarzenia
  • Trasy rowerowe
  • Aktualności
  • Mapa strony
  • Prawa autorskie
  • Polityka prywatności
  • Współpraca
  • Kontakt
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Rozrywka
  4. Siedliska Muzeum Skamieniałych Drzew

Siedliska Muzeum Skamieniałych Drzew

03.11.2021
Rozrywka
Autor: Filip Fikas
Siedliska Muzeum Skamieniałych Drzew Siedliska Muzeum Skamieniałych Drzew

Roztocze ma niezliczoną ilość pięknych miejsc do odkrycia, a jednym z nich jest znajdujące się w malowniczej gminie Lubycza Królewska Muzeum Skamieniałych Drzew w Siedliskach. Ta mała wieś tuż przy granicy z Ukrainą przyciąga coraz liczniejsze rzesze turystów dzieki swoim atrakcjom. Jednym z najbardziej znanych jest własnie muzeum. Mogłoby się wydawać, że w skamieniałościach nie ma nic fascynującego, ale każdy kto odwiedzi to miejsce z pewnością temu zaprzeczy. Szczególnie, że wśród zbiorów znajdują się nie tylko  małe odłamki, ale też naprawdę duże okazy. Aby lepiej sobie to uzmysłowić, należy podać wagę najcięższego skamieniałego pnia, która wynosi aż pół tony! A to musi robić wrażenie. Przy czym w muzeum poza skamieniałościami czekają na nas też inne atrakcje. Jakie konkretnie?

Atrakcje Lubycza Królewska

Każde drzewo kryje w sobie bogatą historię. Bo ich żywot jest znacznie dłuższy niż człowieka, przez co są "obserwatorami" życia pokoleń i tego, jak zmienia się przestrzeń wokół nich. Podczas gdy one same, pozostają niezmienne. Nic zatem dziwnego, że budzą one zainteresowanie, szczególnie jeśli mówimy o drzewach skamieniałych. Aż trudno w to uwierzyć, ale niektóre okazy w postaci skamieniałych pni drzew trzeciorzędowych liczą kilkanaście milionów lat. Nie tysięcy, a milionów. Dokładnie ich powstanie datowane jest na okolice czternastu milionów lat wstecz. Warto dodać, że od roku 1995 drzewa skamieniałe znajdują się pod ochroną prawną. 

siedliska muzeum skamieniałych drzew

Z wizytą w największym w Polsce Muzeum Skamieniałych Drzew

Będąc w Siedliskach nie sposób nie trafić do Muzeum Skamieniałych Drzew, ponieważ uchodzi ono za wizytówkę tego miejsca. Plany budowy parku geologicznego w Siedliskach zapewne jescze bardziej podniosą poziom atrakcujności tej małej wsi, całej gminy a tym samym Roztocza. Jeśli mamy problem ze znalezieniem adresu, to wystarczy, że spytamy o drogę napotkanego mieszkańca, a ten z pewnością pokieruje nas do celu... Choć okazy, jakie znajdują się we wnętrzu muzeum mają po kilkanaście milionów lat, to ono samo jest stosunkowo bardzo młode. Bo otwarcie tego miejsca nastąpiło w czerwcu 2003 roku – na terenie dawnej szkoły podstawowej. Powierzchnia jest co prawda niewielka, ale jednocześnie na tyle duża, że umożliwiła zgromadzenie setek skamieniałych drzew, czyniąc tego typu muzeum największym w Polsce, a także jedynym z okazalszych w całej Europie. Ciekawostką jest to, że do otwarcia muzeum przyczynili się mieszkańcy Siedlisk. To oni bowiem podjęli działania mające na celu odremontowanie budynku i przystosowanie sal do tego, żeby mogli znaleźć się w nich skamieniałe eksponaty. Jakby tego było mało, zdecydowali się również na przekazanie swoich prywatnych zbiorów do muzeum. Po to, aby mogli podziwiać je turyści z Polski i ze świata. W ten sposób muzeum wzbogaciło się zarówno o skamieniałe drzewa, jak i myśliwskie trofea czy sprzęty gospodarcze, jakie używane były wieki temu. Bo jak już wspomniano, poza drzewami, znajdują się też inne ciekawe eksponaty. A ich kolekcja cały czas jest powiększana... 

muzeum skamieniałych drzew siedliska

Muzeum podzielone jest na trzy bloki tematyczne. Największy stanowią eksponaty skamieniałych drzew, co nie powinno budzić zaskoczenia, bowiem to właśnie z myślą o nich powstało to miejsce. Na ten moment w muzeum znajduje się około pięciuset okazów o różnych kształtach, rozmiarach oraz barwach. Skamieniałości zachwycają swoim pięknem bez względu na to, czy ważą kilogram czy też pięćset kilogramów. A jeśli chodzi o kolory to eksponaty mają barwę od jasnej, piaskowej po szarą, szaro–brunatną, a nawet wpadającą w odcienie czerwieni. Jeden z gatunków, jaki znajduje się wśród zbiorów to Taxodioxylon Taxodii. Na tle innych wyróżnia się tym, że ulega bardzo rzadkiemu zjawisku krzemienienia. A zaletą krzemionki jest to, że z niebywałą dokładnością potrafi odtworzyć wygląd drzewa. Jest to niezwykle niebywałe, ale czasami wręcz trudno jest odróżnić, czy mamy do czynienia z drzewem czy jego skamieniałością. Zwykle zagadkę udaje się rozwiązać po dotyku. Według badaczy, gatunek o którym mowa przed skrzemienieniem mógł przypominać błotne cypryśniki. Drugim blokiem tematycznym, jaki możemy podziwiać w muzeum są trofea myśliwskie. Wśród nich znajdziemy zarówno różnego rodzaju sprzęty, które służyły do polowania na dziką zwierzynę, jak i skórę z wilka, dzika oraz poroża. Na koniec przechodzimy do sali, gdzie w gablotach rozłożone są sprzęty gospodarstwa domowego liczące dziesiątki, a nawet setki lat. Garnki wykonane z gliny, żelazka na duszę czy lampy naftowe mogą stanowić ciekawe odkrycia dla najmłodszych, którzy zawitają w mury muzeum. 

Muzeum skamieniałych drzew w Siedliskach

Wybierając się do Muzeum Skamieniałych Drzew trzeba pamiętać o tym, że nie jest ono czynne codziennie, dlatego przed przyjazdem, warto sprawdzić w Internecie aktualne dni i godziny, kiedy jest ono czynne dla zwiedzających. Jeżeli chodzi o cenę biletów, to za bilet normalny zapłacimy kilka złotych, a uczniom, studentom i osobom po 65. roku życia przysługuje pięćdziesięcioprocentowa zniżka. 

Zwiedzając Roztocze zachęcamy do tego, aby zarezerwować dwie godziny na wizytę w Siedliskach i Muzeum Skamieniałych Drzew. Gwarantujemy, że to co w nim zobaczymy, zrobi na każdym olbrzymie wrażenie. Mogłoby się wydawać, że to skamieniałe drzewa to nic wielkiego, ale takie stwierdzenie może paść tylko z ust tego, kto nie odwiedził muzeum w Siedliskach.

Cena i godziny otwarcia muzeum skamieniałych drzew

Muzeum skamieniałych drzew otwarte jest w różnych porach – w zależności od okresu  roku.

Od początku kwietnia do końca września muzeum otwarte jest w poniedziałki, środy i piątki od godziny 9:00 do 17:00. Muzeum pozostaje nieczynne ostatnią sobotę miesiąca i niedzielę, która po niej następuje.

Od października do marca muzeum zaprasza wizytujących w dni: poniedziałek, wtorek, środa w godzinach 12:00-16:00, w czwartek od 12 do 18, a także w pierwszą sobotę i niedzielę miesiąca w godzinach 8:00-16:00.

Cena za bilet:

  • Bilet indywidualny – normalny 6 zł, ulgowy 4zł,
  • Bilet grupowy – 5 zł, dla grupy większej niż 15 osób. Opiekunowie – bezpłatnie.
Siedliska Muzeum Skamieniałych Drzew
Siedliska Muzeum Skamieniałych Drzew
Siedliska Muzeum Skamieniałych Drzew
Siedliska Muzeum Skamieniałych Drzew
Wszystkie zdjęcia (4)
lubycza królewska muzeum atrakcje siedliska
Kategorie
  • Miejscowości
  • Parki
  • Roztocze
  • Rozrywka
  • noclegi
Popularne tematy
narol roztocze susiec horyniec bełżec Tomaszów Lubelski Roztocze lubycza królewska Lubaczów krasnobród cieszanów Zamość Zwierzyniec szczebrzeszyn biłgoraj parki Hutki Krasnobród Adamów Łosiniec bunkry mołotowa muzeum kajaki spływy tanew wieprz paintball strzelnica bon nocleg dopłata kniazie atrakcje józefów czartowe pole ryby łowiska karczma rybna pstrąg karp wędliny szynka kiełbasa masarnia Narol dubiel wolańczyck pudełko siedliska Archipelag Rzotocze Centrum edukacyjne Park miniatur Budy Archipelag Roztocze noclegi hotele domki agroturystyka pensjonaty cerkwie karczmy rybne ryby z roztocza letniskowe guciów skansen suciec szumy gmina sanatorium turnus linia mołotowa bunkier leśny cmentarz stara huta wielki dział pałac rowery szlaki green velo centralny szlak nielisz zalew zamość drogi dojazd droga komunikacja krzyż krzyże kamienierka brusno bruśnieńska zdrój najtańsze trasy szlak trasa szlak turystyczny Pizuny Bernardyna Jabłońska Brat Albert pustelnia Horyniec Zdrój Roztocze Wschodnie opis oferta reklama werchrtata rata radruż cerkiew Tomaszów historia dahanay narty biegowe stoki stok narciarski siwa dolina Lubycza Królewska biłgoaj szlak kultur facebook wirtualny spacer film reklamowy artykuł sponsorowany marketing zwiezyniec Józefów rollrent wypozyczalnia hulajnogi elektryczne surron wypożyczalnia majówka weekend górecko koscielne górecko stare szum gospodarstwo agrowczasy urlop trójmiasto kraków warszawa kultura muzea festiwal karczmy ruda różaniecka koncert rozrywka kuchnia smaki restauracje wystawa hotel palacowa restauracja wesele punkt widokowy wieża apartament granice Jacnia przyjęcie sala weselna klif Huta Różaniecka mioceńskie morze promocja pozycjonowanie pałacowa wieczór kawlerski wieczór integracyjny wieczór panieński łówcza gmiterek wypożyczalnia samochodów tomaszów lubelski park narodowy kulig Ruda Różaniecka wzgórza szczyty goraj Gmiterek obóz zagłady rzeki Tanew Wieprz Sołokija dzieci basen przewodnik wieczór chrzciny bar bieganie trasy piesze nordic walking papiernia legenda basznia dolna basznia górna obserwatorium kresowa osada stacja basznia rowerki wodne rowerek zima catering wiosna lato Bełżec Green Velo szlak rowerowy trasa rowerowa Lwów wycieczka e-menu qr kod jeziernia wypożyczalnie kajaków rajd rowerowy bieg na orientację bieg terenowy top 10 komunia menu Pizzeria Trio E-menu Qr code rostauracje bary jedzenie schronisko młodzieżowe imprezy dancingi dożynki dyskoteki koncerty rekonstrukcje festiwale wakacje z dziećmi rower rowerowe greeen velo wynajem hulajnogi zwierzyniec spacer Bar u Gargamela Szumy budy Park Żywiołów rowery elektryczne MOR Wiśniowa Górka biegi na orientację Imprezy Siedliska Muzeum skamieniałych drzew chleo Pałacowa zwiedzanie trasy rowerowe szlak architektury dfrewnianej Gorajec Chaczapuri Strefa Nadgraniczna deszcz schrony wędkowanie przyjęcie weselne grzybobranie Kajaki konferencja szkolenie event survival kurs strzelecki E-gallery galeria łyżwy lodowisko wyżywienie stok narciarski wyciąg narciarski Lodowisko wypożyczalnia łyżew Noclegi sylwester Susiec Wycieczka Zamośc Restauracja pociag radio orienteering club lubaczów tradycja boże narodzenie jezioro reklma informacja turystyczna ściezka drzeworyt płazowski płazów ferie dancing wlanetynki we dwoje Ryby kampania wyborcza wypożyczalnia rowerów plecak ewakuacjny wycieczki Mołotowa pociąg produkty regionalne Wolańczyk spa nolceg Florianówka apiterapia taxi audioprzewodnik kawalerskie bieg po Wielkim Dziale Wrzosowe Wzgórza Jurczak linia Mołotowa Zima all inclusive z wyżywieniem woda
Odkrywaj Roztocze
  • Noclegi
  • Restauracje
  • Atrakcje
  • Rozrywka
  • Informator
  • Wypożyczalnie
  • Stoki narciarskie
  • Wydarzenia
  • Trasy rowerowe
  • Aktualności
O serwisie
  • Mapa strony
  • Prawa autorskie
  • Polityka prywatności
  • Współpraca
  • Kontakt
Odkrywaj Roztocze
Dla partnerów
Jesteś właścicielem obiektu?
Zapraszamy do współpracy
Dołącz do nas!