Roztoczański Park Narodowy
Jest jednym z najciekawszych parków narodowych w Polsce, a wycieczki po jego terenie każdemu z nas sprawią wiele radości. Roztoczański Park Narodowy kusi pięknymi krajobrazami, bogatym światem fauny i flory oraz licznymi trasami turystycznymi, dzięki którym możemy odkrywać jego najpiękniejsze zakątki. Co warto wiedzieć na temat tego miejsca? Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę?
Dzieje parku w pigułce
Próby utworzenia Roztoczańskiego Parku Narodowego podejmowano jeszcze w czasach istnienia Ordynacji Zamoyskiej, jednak realizację tych planów przerwał wybuch II wojny światowej. Dopiero w maju 1974 roku Roztocze doczekało się własnego parku narodowego – trzynastego parku narodowego w Polsce, mogącego się pochwalić największym zalesieniem i urozmaiconą rzeźbą terenu. Wzgórza, szerokie doliny rzek oraz lessowe wąwozy – oto atrakcje Roztoczańskiego Parku Narodowego, dzięki którym wycieczki po tej części kraju stają się wspaniałym doświadczeniem dla turystów.
Przyrodnicze bogactwo parku
Powierzchnia parku wynosi obecnie ponad 8400 ha. Ponad 90% tej powierzchni zajmują naturalne lasy, w których dominują takie gatunki, jak buk zwyczajny, jodła pospolita, klon i jawor. Nie brak tu również roślin górskich i tych, które kojarzone są z północą. Narecznica szerokolistna, porzeczka alpejska, zimoziół północny – oto ciekawe gatunki, którym z pewnością warto tu poświęcić nieco więcej uwagi. Wielką ciekawostką jest tu również widłak torfowy, uwagę przyciąga też ciemiężyca czarna. Najważniejszą rośliną, występującą na terenie parku, pozostaje jednak obuwik pospolity – ciekawy gatunek storczyka, który stał się jednym z najważniejszych symboli Roztocza. RPN może się też pochwalić ciekawym światem fauny. Traszka zwyczajna, ropucha szara, wąż Eskulap – oto wybrani przedstawiciele płazów i gadów, z jakimi można się tu zetknąć. Wśród ponad 200 gatunków ptaków na wyróżnienie zasługują ptaki drapieżne, ze słynnym orlikiem krzykliwym na czele. Obserwować można tu również bielika, orła przedniego i rybołowa. Ssaki reprezentowane są m. in. przez sarny, rysie oraz wilki, z kolei w dolinach roztoczańskich rzek często pojawiają się bobry. Najważniejszą atrakcją parku pozostają jednak takie miejsca, jak hodowla i ostoja koników polskich – zwierząt, które są potomkami dawnych tarpanów. Możliwość obserwowania ich w malowniczej scenerii Roztocza sprawia, iż turyści jeszcze chętniej zaglądają w okolice Zwierzyńca – jednej z najważniejszych miejscowości turystycznych w tej części kraju, na terenie której mieści się siedziba Dyrekcji RPN.
Obszary objęte wyjątkową ochroną
W granicach RPN istnieją też takie obszary, które zostały objęte ścisłą ochroną. Wśród tych najważniejszych znajduje się Bukowa Góra, przyciągająca naturalnymi lasami oraz ścieżką przyrodniczą, prowadzącą wśród buków, świerków oraz jodeł. Innymi, bardzo ważnymi miejscami, są strefy ochrony ścisłej Nart i Czerkies. Na ich terenie chronione są różnorodne zbiorowiska leśne, choć większość turystów kojarzy te miejsca z głębokimi wąwozami. Buczyna karpacka chroniona jest na terenie obszaru ochrony ścisłej Jarugi, z kolei obszar Międzyrzeki może się pochwalić rozległymi torfowiskami. W sumie około 10% powierzchni parku objętych jest ochroną ścisłą, a każdy z tych obszarów zaskakuje swym przyrodniczym bogactwem.
Roztocze to niezwykle atrakcyjny obszar dla miłośników przyrody, a wędrówki po tutejszym parku narodowym stać się mogą wyjątkowym przeżyciem dla każdego z nas. Warto odwiedzić to miejsce, warto poszerzyć swą wiedzę na jego temat. Tu, w pięknej scenerii, każda lekcja przyrody stanie się niezwykłą przygodą.
Zwierzyniec- masto u bram Parku Narodowego
Ciekawostką jest fakt, iż miejscowość Zwierzyniec- największa atrakcja turystyczna okolicy znajduje się w w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Jest doskonałym punktem, w którym krzyżują się liczne szlaki piesze i rowerowe. W mieście nie brak atrakcji turystycznych m.in zabytków-pozostałości Ordynacji Zamoyskiej. Kościół na Wodzie czy Browar Zwierzyniec to tylko nieliczne. Polecamy wizytę w Zwierzyńcu jako w punkcie poczatkowym lub końcowym na trasie zwiedzania Parku. Można wpaść tu również na posiłek i relaks nad stawem lub przy zwierzynieckim piwie prosto z browaru w trakcie odwiedzin w Roztoczańskim Parku Narodowym.