Atrakcje Roztocza - Top 10
Roztocze to region geograficzny w Polsce, który rozciąga się od Kraśnika do granicy z Ukrainą i dalej aż po Lwów. Ten malowniczy obszar charakteryzuje się różnorodnością krajobrazów, bogatą florą i fauną oraz licznymi zabytkami. To ciekawa, wielokulturowa historia odcisnęła swoje piętno na kształcie dzisiejszego Roztocza. Roztocze to kraina czterech kultur. Roztocze to kraina drewnianych cerkwi. Roztocze to kraina kamiennych krzyży. Długo można by tak jeszcze wynajdywać jego przymiotów. Nie sposób również jednym tchem wymienić najważniejszych roztoczańskich atrakcji turystycznych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Przyroda, kultura, historia, technika. Nie brak tu niczego.
Najciekawsze atrakcje turystyczne Roztocza to:
1.Zwierzyniec i Roztoczański Park Narodowy: Park, założony w 1974 roku, obejmuje obszar 8 482 ha i chroni unikatowe ekosystemy oraz różnorodne gatunki flory i fauny. W parku znajduje się wiele szlaków turystycznych, które prowadzą przez lasy, łąki, rzeki i jeziora. Miasteczko Zwierzyniec leżące u wrót parku z wieloma zabytkami z czasów ordynacji zamojskiej jest świetną bazą wypadową dla wypraw do parku i miejscem odpoczynku, a zarazem rozrywki. Kościół na wodzie, browar, stawy Echo to tylko kilka z nich. Z niecierpliwością czekamy na powstanie zapowiadanej ścieżki edukacyjnej w koronach drzew.
2.Szumy na Tanwi: Szumy to naturalne wodospady na rzece Tanew w okolicy Suśca i Huty Różanieckiej. Są one jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Roztoczu. Potwierdzeniem wyjątkowego charakteru tego miejsca są tłumy turystów, którzy przybywają tu o każdej porze roku. Położony kilka kilometrów od Suśca rezerwat to miejsce niezwykłe. Niepowtarzalny mikroklimat wąwozu jaki tworzy rzeka w miejscu występowania spiętrzeń, czystość wody i wyjątkowa fotogeniczność Szumów sprawiają, że jest to jedno z najchętniej odwiedzanych punktów na mapie atrakcji Roztocza.
3. Dolina rzeki Wieprz. Dolina rzeki Wieprz to malowniczy obszar, którego najbardziej atrakcyjny odcinek rozciąga się od Krasnobrodu po Zwierzyniec . Meandrująca rzeka układa się w urokliwą wstęgę. Jej spokojny bieg zachęca do organizacji kajakowych spływów. Wieprz oferuje możliwość uprawiania turystyki aktywnej, takiej jak kajakarstwo czy wędkarstwo. Na trasie warto odwiedzić skansen w Guciowie oraz rybną karczmę w Bondyrzu.
4. Drewniane Cerkwie. Cerkiew w Radrużu i Cerkiew w Gorajcu : Cerkiew św. Paraskewy w Radrużu to jeden z najlepiej zachowanych przykładów drewnianej architektury sakralnej w Polsce, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Cerkiew pochodzi z XVI wieku i jest jednym z najcenniejszych zabytków drewnianej architektury cerkiewnej w Polsce. Położona w niedalekim Gorajcu Cerkiew powstała w 1568 roku. Niewiele ustępuje bardziej znaej cerkwi z Radruża. Ze względu na niewielką odległość jaka dzieli oba budynki warto zaplanować zwiedzanie jednej i drugiej.
5.Rezerwat Czartowe Pole. Czartowe pole to miejsce, które konkurować może śmiało z Szumami. Można wskazać wiele podobieństw pomiędzy nimi. Dzieli je tylko kilkanaście kilometrów. Rezerwat ten utworzony został w dolinie rzeki Sopot, która tworzy urokliwy wąwóz. Przeprowadzona wzdłuż rzeki ścieżka dydaktyczna to idealne miejsce na rodzinne spacery. Na trasie napotkamy ukryte wśród lasu ruiny papierni które dodają Czartowemu Polu wyjątkowego charakteru.
6.Basznia Dolna. Wieś pełna atrakcji. W tej niewielkiej miejscowości znajdziemy wiele atrakcji szczególnie odpowiednich dla rodzin z dziećmi. Na terenie stacji kolejowej utworzono muzeum kolejnictwa Stacja Basznia. Nowoczesne ekspozycje dokumentujące losy okolicznych kolei powstałych jeszcze w zaborze austriackim to nie lada gratka dla mniejszych i większych turystów. Odrestaurowany tabor kolejowy, z lokomotywą i wagonami, most i plac zabaw tworzą ciekawą całość. Nieopodal znajduje się centrum edukacyjne Kresowa Osada. Historyczne budynki są miejscem organizacji warsztatów dla dzieci i młodzieży. Kresowa Osada stanowi również logizację dla wielu wydarzeń kulturalnych. Ostatnią z atrakcji Baszni jest obserwatorium astronomiczne w pobliskich Tymcach. W nowoczesnym obserwatorium miłośnicy astronomii znajdą wszystko czego im potrzeba.
7.Muzeum skamieniałych drzew w Siedliskach. Niewielkie Siedliska w gminie Lubycza Królewska to wyjątkowe miejsce na mapie Roztocza. Tu sięgnąć można do prastarej historii regionu. Wszystko za sprawą unikatowych skamielin z okresu trzeciorzędu. Muzeum jest najciekawszym punktem dwukilometrowej ścieżki edukacyjnej „Szlakiem Skamieniałych Drzew”. Całość ma za zadanie ochronę i dokumentowanie pozostałości rosnących tu 13-14 milionów lat temu drzew- cypryśników błotnych, które zachowały się w formie skamielin. Eksponaty zgromadzone w muzeum są najlepiej zachowanymi w skali kraju.
8. Biłgoraj i Miasteczko na szlaku kultur kresowych. Biłgoraj jest miastem na wskroś roztoczańskim. Jego wielokulturowość nie budzi żadnych wątpliwości. Dla jego podkreślenia powstało w Biłgoraju Miasteczko na szlaku kultur kresowych. Odbudowano historyczną zabudowę centrum. Synagoga, dom Isaaca Singera, pierzeje i kamienica. To ciekawe miejsce, w których w sezonie turystycznym odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. W Biłgoraju zwiedzić należy ponadto zagrodę sitarską, zespół klasztorny franciszkanów z 1778 i odpocząć na zalewem.
9. Schrony Linii Mołotowa w gminie Narol, Horyniec-Zdrój i Lubycza Królewska. Przygraniczne roztoczańskie gminy są miejscem gdzie pośród lasów ukryte są betonowe bunkry wchodzące w skład kompleksu Linii Mołotowa. Schrony z czasów II wojny światowej to ogromna atrakcja dla miłośników historii militarnej. Świetnie zachowane, z elementami wyposażenia bunkry przyciągają odkrywców z bliska i z daleka. W okolicy Starej Huty w gminie Narol powstanie niebawem mini muzeum z odtworzonym wyposażeniem schronu.
10. Greeen Velo i szlaki rowerowe. Roztocze to prawdziwa Mekka dla miłośników jednośladów. Ilość dobrze oznaczonych i przygotowanych tras rowerowych przyciąga rowerzystów na roztoczańskie szlaki. Główny to rowerowy szlak Polski Wschodniej Green Velo. Przejazd jego trasą to jedna niekończąca się atrakcja. Brak wzmożonego ruchu aut i brak tłoku ze strony rowerzystów sprawia, że odkrywanie Roztocza z perspektywy tras rowerowych jest wyjątkowym doznaniem.
Roztocze oferuje wiele atrakcji dla turystów pragnących odkryć piękno przyrody, kulturę i historię tego regionu. Szlaki turystyczne, zabytki, malownicze krajobrazy oraz możliwość uprawiania różnych form turystyki aktywnej sprawiają, że warto odwiedzić to urokliwe miejsce.