Szlaki rowerowe na Roztoczu
Jazda na rowerze, to ostatnio popularna forma aktywności fizycznej. Stąd też praktycznie w całej Polsce możemy obserwować pojawianie się nowych ścieżek rowerowych. Na terenie Roztocza nie brakuje tras rowerowych i szlaków, których przemierzanie umożliwia podziwianie piękno roztoczańskiej przyrody. Poza tym tereny te obfitują nie tylko w malownicze widoki, ale też ciekawą historię. Dlatego warto zarezerwować sobie kilka dni na rowerowe zwiedzanie Roztocza.
Chcesz dotrzeć do jak największej liczby miejsc położonych na terenie Roztocza, które zapierają dech w piersiach? W takim razie planując urlop nie zapomnij uwzględnić tego, aby zabrać ze sobą rowery. Ten ekologiczny środek transportu pozwala dojechać do takich, jakich nie mielibyśmy szans ujrzeć, gdybyśmy zdecydowali się na podróż samochodem. Poza tym, poruszając się na rowerze możemy nie tylko podziwiać piękne widoki, ale też słuchać śpiewu ptaków i innych odgłosów wydawanych przez naturę oraz wdychać świeże, czyste powietrze. Zatem ruszamy na rowerowy roztoczański szlak...
Wypożyczalnie rowerów Roztocze
Wycieczka Centralnym Szlakiem Rowerowym
Wybierając się na wycieczkę rowerową po Roztoczu, warto zaplanować ją tak, aby móc podziwiać nie tylko piękne krajobrazy, ale również zabytki, których na tym terenie jest pod dostatkiem. Liczba atrakcji turystycznych na Roztoczu zadowoli najbardziej nawet wybrednych poszukiwaczy. Jednym z ciekawszych szlaków, który warto przemierzyć jest Centralny Szlak Rowerowy. Jest on dość długi, ponieważ po polskiej części dystans do pokonania wynosi około sto dziewięćdziesiąt kilometrów. Tym samym na jego przejechanie trzeba przeznaczyć sobie kilka dni. Szczególnie, jeśli dodatkowo chcemy pozwiedzać okolicę. Przy czym podkreślmy, że szlak ten nie urywa się na granicy polsko–ukraińskiej, lecz wiedzie dalej i za granicą możemy przejechać kolejne osiemdziesiąt kilometrów. Ale pozostańmy po polskiej stronie. Nie ulega wątpliwości, że ten rowerowy szlak zalicza się do najdłuższych, jakie znajdują się na terenie Roztocza. Swój początek ma on w miejscowości Kraśnik. Jednak zanim wsiądziemy na rower i ruszymy w drogę, możemy udać się do miejsc, które zasługują na uwagę. Z pewnością można tutaj wymienić takie atrakcje, jak Synagogę Wielką oraz Małą, kościół św. Ducha wybudowany w barokowym stylu oraz kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który wzniesiony został w latach 1409–1469. A co z terenem, z jakim przyjdzie nam się zmierzyć, wybierając się na wycieczkę Centralnym Szlakiem Rowerowym? Otóż pierwszy odcinek trasy, który ma około stu kilometrów prowadzi zarówno przez tereny płaskie, jak i pagórki oraz wzniesienia. Ale brak świetnej kondycji nie powinien nas zniechęcać przed jazdą na rowerze po Roztoczu. Bo przecież w każdej chwili możemy z niego zsiąść i pewien odcinek pokonać pieszo, prowadząc rower i chłonąc piękno otaczającej przyrody. A malowniczych widoków nie zabraknie.
Na dalszym etapie, po minięciu kilku małych miejscowości, które znajdują się za Krośnikiem, przybędziemy o znanego wszystkim z bajem Jana Brzechwy Szczebrzeszyna. Będąc na wycieczce rowerowej z dziećmi, warto udać się pod ratusz, obok którego postawiony został pomnik słynnego owada ze Szczebrzeszyna, jakim jest chrząszcz. Po pokonaniu kolejnych kilometrów, docieramy do Roztoczańskiego Parku Narodowego w uroczym Zwierzyńcu. Tutaj trasa będzie w większości wiodła przez pola, łąki oraz lasy. Osoby, które cenią bliski kontakt z przyrodą, ciszę – przerywaną jedynie śpiewem ptaków, z pewnością będą usatysfakcjonowane trasą, biegnącą przez Roztoczański Park Narodowy. Taka wycieczka może być doskonałą okazją do poszerzenia swojej wiedzy o rzadkich gatunkach roślin i wypatrywania ciekawych okazów. W Józefowie z kolei godna uwagi jest wieża widokowa z tarasem, z którego można zobaczyć niesamowitą panoramę Roztocza oraz kamieniołomy. Innym punktem, który powinniśmy sobie zaznaczyć na mapie jest Bełżec. Miejscowość ta zapisała się na kartach historii, bowiem to właśnie w niej, w czasie II wojny światowej, doszło do zagłady przez Niemców prawie pół miliona ludzi. Obecnie udostępnione dla zwiedzających jest Muzeum i Miejsce Pamięci, poświęcone temu ludobójstwu.
Atrakcje Roztoczańskiego Szlaku Rowerowego
Decydując się na podziwianie Roztocza z pozycji rowerzysty, który przemieszcza się Roztoczańskim Szlakiem Rowerowym, powinniśmy kierować się kolorem niebieskim, jakim jest on oznaczony. Całkowita długość tej trasy liczy niespełna czterdzieści siedem kilometrów. Co prawda można pokonać ją w jeden dzień, ale jeśli tylko mamy taką możliwość, to warto rozłożyć wycieczkę na dwa – trzy dni, żeby móc zatrzymać się w ciekawych miejscach. Za początek trasy obieramy Zwierzyniec, w którym można zwiedzić browar, a także rozsmakować się w lokalnych piwach. A jeśli stronimy od alkoholu, to nieopodal w miejscowości Obrocz będziemy mogli ugasić pragnienie tamtejszą wodą źródlaną. Następnie polecamy zatrzymać się w Guciowie, w którym istnieje Zagroda Guciów. Jest to skansen, który można zwiedzić z przewodnikiem i dowiedzieć się, jak żyli dawni mieszkańcy Roztocza. Meta tej trasy jest w Majdanie Sopockim Drugim – pod koniec trzeba liczyć się z tym, że do pokonania będzie kilka kilometrów drogi piaszczystej, co wymaga większego wysiłku.
Bez względu na to, jaką trasę rowerową wybierzemy, to na terenie Roztocza mamy zagwarantowane piękne krajobrazy oraz niezliczoną ilość miejsc, w których warto się zatrzymać. Roztocze to istny raj dla rowerzystów!