Lubycza Królewska - Opis miejscowości i atrakcje turystyczne
Lubycza Królewska to miasteczko położone przy wschodniej granicy kraju w województwie lubelskim. Jest miastem najbliżej wysuniętym w kierunku przejścia granicznego w Hrebennem. Jednocześnie ostanim istotnym przystankiem przezd granicą. Lubycza swoją historią sięga aż 1420 wieku, kiedy to została założona przez księcia mazowieckiego i bełskiego Siemowita. Urokliwa miejscowość otoczona lasami przyciąga turystów spragnionych odpoczynku na łonie natury. Stanowi idealną bazę wypadową na Roztocze i jednocześnie Grzędę Sokalską dla tych, którzy chcą zaznać spokoju otaczając się pięknymi okolicznościami natury.
Lubycza Królewska - atrakcje turystyczne, co warto zobaczyć?
Do najcenniejszych atrakcji turystycznych gminy z pewnością należy pochodząca z XVII wieku zabytkowa cerkiew pw. Św. Mikołaja w Hrebennem. Jednakże to, co również przyciąga turystów do Lubyczy to szlak bunkrów linii Mołotowa. Jest on najdłuższym szlakiem na Roztoczu Wschodnim, ma on aż 50,5km. Niezwykle interesująca trasa prowadzi nas poprzez fortyfikacje pochodzące z czasów II wojny światowej, a także przez nieznane do tej pory tereny Roztocza. Podróżując tym szlakiem możemy natknąć się na dawne bunkry, fosy i rowy przeciwczołgowe. Wartość historyczna tej trasy nie jest jedynym jej plusem. Idąc wzdłuż szlaku niebieskiego natkniemy się również na ciekawe zabytki, a przede wszystkim otaczać będziemy się niezwykle urokliwą naturą. Interesującym punktem wyprawy może być rezerwat przyrody Jałowce Lubyckie, naturalne skupisko jałowca pospolitego tworzące różnorodne formy. Na części szlaku będziemy podziwiać też widok rozpościerający się ogromne lasy Monasterskie, Krągły Goraj oraz wzgórza Roztocza Południowego.
Muzeum skamieniałych drzew w Siedliskach
Będąc w okolicy koniecznie należy się wybrać się do mało znanego a unikatowego Muzeum Skamieniałych Drzew w Siedliskach. Po przejrzeniu prastarych eksponatów można udać się również na przechadzkę wzdłuż ścieżki edukacyjnej "Szlakiem Skamieniałych Drzew". W Siedliskach nie brak atrakcji. Ich ilosci i jakości nie powstydzioby się nie jedno niewielkie roztoczańskie miasteczko. Jest tu cerkiew, kapliczka na wodzie i wiele innych ciekawostek a śiadomość, że tylko kilkaset metrów dalej znajduje się granica z Ukrainą dodaje temu miejscu wątkoej atmosfery.
Wszystko to sprawia, że gmina Lubycza Królewska jest idealnym miejscem dla osób chcących aktywnie odpocząć w pięknych, naturalnych krajobrazach. Mnogość szlaków pieszych, tras rowerowych i kajakowych pozwala poznać Roztocze z nieodkrytej jeszcze strony.
Lubycza Królewska - atrakcje turystyczne, a Oskarowy film?
Zabytki położone na terenie gminy Lubycza Królewska mogą okazać się interesujące nie tylko dla osób zainteresowanych historią, ale też dla kinomanów. Niewielka miejscowość Kniazie pod Lubyczą do tej pory była zapomniana, na szczęście za pomocą kina wiele osób przypomniało sobie o jej istnieniu. Cerkiew św. Paraskewy w Kniaziach zaczęto budować w 1798 roku. Została wzniesiona na terenie dawnej drewnianej cerkwi z fundacji lubyckich kniaziów, potomków Wołochów Jakuba i Miczki. To właśnie tutaj kręcone były zdjęcia do nominowanego do Oskarów filmu w reżyserii Pawła Pawlikowskiego "Zimna Wojna". Doceniona scena grana przez wybitnych aktorów Joannę Kulig i Tomasza Kota miała miejsce właśnie w ruinach tej Cerkwii. Miejsce to otoczone jest starym cmentarzem i dziką naturą. Sama cerkiew nie jest zachowana w najlepszym stanie. Została zniszczona podczas II wojny światowej i nigdy, mimo prób, nie została odbudowana. Braki w murach i brak kopuły nakrywającej całość, sprawia, że gdy jesteśmy w środku całość wydaje się jeszcze bardziej monumentalna i nierealna. W pobliżu znajdują się również ruiny dzwonnicy i stary cmentarz. Wszystko to okraszone jest dzikością natury, zarośnięta mchem i drzewami które samoistnie przejęły nieużywany teren. Warto wybrać się w to miejsce, nawet, jeśli nie widziało się tego filmu.
Infrastruktura w Lubyczy
Lubycza Królewska nie tylko jako miasto, ale jako i gmina ma do zaoferowania bogatą ofertę noclegową, restauracyjną i agroturystyczną. W centrum miasta znajduje się Restauracja i Hotel "Xavier". Część hotelowa przystosowana jest do przyjęcia gości, w obiekcie znajdują się również dwie sale szkoleniowo-eventowe. W części restauracyjnej dostępne są dania kuchni regionalnej i nie tylko. Agroturystyka to najczęściej wybierany sposób zakwaterowania przez turystów chcących być bliżej natury. Na terenie gminy znajduje się wiele obiektów oferujących noclegi w domkach otoczonych lasami, gdzie można w wygodny sposób odpocząć i napawać się ciszą i spokojem. Miejscowość połączona jest drogą krajową z przejściem granicznym w Hrebennem, a także pobliskimi miejscowościami Bełżec, Tomaszów Lubelski czy Narol, które również są niezwykle interesującymi punktami na roztoczańskiej mapie.
Jeżeli jesteś w pobliżu Lubyczy, skorzystaj z noclegu w Tomaszowie Lubelskim