Narol atrakcje turystyczne i noclegi
Klimatyczna miejscowość Narol leży samym sercu Roztocza. Jest to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów zwiedzających Roztocze Południowe i Środkowe. Nieprzypadkowo w jednym z unijnych programów promocyjnych nazwano go Bramą Roztocza. To swoiste przejście z Roztocza Środkowego z popularnymi Szumami i chętnie odwiedzanym Suścem do spokojnej krainy drewnianych cerkwi i bruśnieńskich krzyży, gdzie dużo łatwiej znaleźć kameralne miejsca i niezatłoczone szlaki. Dobrze opisane i oznaczone szlaki rowerowe czy piesze to mocna strona okolicy. Narol znany jest ze swojego charakterystycznego rynku, gdzie twarzą w twarz stoją niedawno odrestaurowane ratusz i kościół. Te dwa budynki razem z cerkwią położoną na niedalekim Krupcu to nieodłączne elementy każdego galicyjskiego miasteczka.
Sąsiedzi Narola
Nie byłby Narol Narolem gdyby nie jego sąsiedzi, którzy mieli wpływ na rozwój całej gminy. Najbliższy z nich to miejscowość Lipsko, którą od miasta oddziela jedynie wąska ul. Graniczna. Historia Lipska starsza jest nawet niż historia samego Narola. Park z makietą upamiętniający zniszczony przez kozacki najazd warowny gród, zabytkowy kościół czy izba pamięci i zalew to niezaprzeczalne atrakcje Lipska. Gmina Narol pełna jest ciekawych miejsc. Godne polecenia są położone na zachód od miejscowości Ruda Różaniecka z kompleksem wypoczynkowym Dębowy Dwór, pałacem Wattmannów i przepiękną przyrodą pełną stwaów i lasów. Na południe od Rudy przejeżdżając przez Płazów dotrzemy do wsi Łówcza. Ukryta wśród lasów skrywa wiele ciekawych miejsc. Cerkiew z cmentarzem pełnym kamiennych, bruśnieńskich krzyży i figur, park dworski, drzewo serce to miejsca godne polecenia w Łówczy. Aktywnie działająca społeczność miejscowości systematycznie dba o przywrócenie przynajmniej części blasku tej niegdyś królewskiej wsi, gdzie podobno bywał sam Król Jan III Sobieski. Na wschód od Łówczy rozciąga się przecudny widok na najwyższe wzgórza polskiej części Roztocza. Wielki Dział rysuje się stąd wdzięcznie na tle nieba. U jego podnóża leżą kolejno leśny cmentarz w opuszczonej wsi Stara Huta i Bunkier Linii Mołotowa jedno z wielu umocnień Punktu oporu Wielki Dział. Wracając do Narola przejedziemy przez wieś Jędrzejówka, przez którą przepływa meandrująca rzeka Tanew z rozlewiskiem i piaszczystą plażą- Stawiska oraz Punkt widokowy Narol. Z niego rozciąga się przepiękny widok na miasto i całą okolicę. NIebawem powstanie tu wieża widokowa i miejsce obsługi rowerzystów.
Będąc w Narolu koniecznie odwiedzić należy ukryte wśród lasów betonowe bunkry linii Mołotowa, kompleks wypoczynkowy w Rudzie Różanieckiej przepiękną wieś Łówcza, drewnianą cerkiew w Woli Wielkiej, liczne rezerwaty i ścieżki przyrodnicze.
Pałac Łosiów w Narolu
To jednak co wyróżnia Narol spośród wielu okolicznych miasteczek to przepiękny pałac Łosiów górujący nad miastem. Położony na wzgórzu jest prawdziwą wizytówką miasta i jedną z największych atrakcji turystycznych okolicy. Odrestaurowany Pałac z parkiem to wdzięczny obiekt plenerów fotograficznych i malarskich, miejsce corocznej rekonstrukcji bitwy pod Narolem i świadek odległej historii miasteczka.
Ścieżki i trasy rowerowe w gminie Narol
Roztocze to raj dla rowerzystów. Miłośnicy jednośladów skorzystać mogą z wielu ścieżek rowerowych, które są wyjątkowo dobrze oznaczone i opisane. Trasy rowerowe o różnych długościach i stopniach trudności wytyczone są tu pośród lasów na mało uczęszczanych lub zamkniętych dla ruchu samochodowego drogach. Przez gminę Narol przebiega szlak rowerowy Green Velo, jedna z najbardziej znanych tras rowerowych w kraju.
Atrakcje turystyczne w Narolu
Narol to miasteczko, w którym wiele się dzieje. Kalendarz imprez kulturalnych jest tu wypełniony ciekawymi wydarzeniami. Doroczny Jarmark Galicyjski, Dni Narola, Arts of Narol, Zaduszki Jazzowe to tylko nieliczne, wpisane do kalendarza imprez wydarzenia przyciągające do Narola amatorów kultury . Turyści spędzający urlop w okolicy zaplanować mogą zwiedzanie pałacu Łosiów, spływy kajakowe po Tanwi, zwiedzanie bunkrów linii Mołotowa z przewodnikiem, odwiedziny w Muzeum Izby Pamięci w Lipsku czy wypoczynek nad tamtejszym zalewem. W Narolu o potrzeby turystów dba kilka restaracji i barów. Tuż przy pałacu, posiłki serwuje Restauracja Pałacowa, w Narolu dania kuchni włoskiej przyrządza Pizzeria u Synia a na deser warto wejść do Cukierni Dudek. Prawdziw koneserzy nie ominą zapewne słynnego Baru u Rubina. W mieście skorzystać można z wypożyczalni rowerów, hulajnóg elektrycznych, którymi dojechać można w wiele ciekawych miejsc. Na wypadek niepogody polecamy wynajem wirtualnych gogli w lokalnej wypożyczalni Reality Plus, które zapewnią wyjątkową rozrywkę całej rodzinie. Zwiedzanie niedostępnych zakątków Gminy Narol o każdej porze roku możliwe jest na wynajętych elektrycznych motocyklach crossowych dostępnych wypożyczalni rollrent.
Noclegi w Narolu
Baza noclegowa w gminie Narol to paleta niemal wszystkich rodzajów obiektów noclegowych. Klientów wymagających zapraszamy do hoteli Dębowy Dwór w Rudzie Różanieckiej i Pałacowa w Narolu. Jednym z bardziej nietypowych obiektów są jurty położone nad malowniczymi stawami w obiekcie Cztery Stawy w Rudzie Różanieckiej. W narolszczyźnie rozwija się dynamicznie indywidualna branża turystyczna. Najpopularniejszą formą noclegów są domki letniskowe i domki całoroczne. Ten rodzaj obiektów noclegowych jest najbardziej popularny na całym Roztoczu dlatego też dominuje również w Narolu i okolicach. Domki znaleźć można w samym Narolu np. Apartamenty Jurczak i najbliższych okolicach. Popularne kierunki to Ruda Różaniecka, gdzie znajdziemy następujące noclegi: klimatyczny Dom na Roztoczu i okolicznej Hucie Różanieckiej bliskim sąsiedzie sławnych roztoczańskich Szumów zatrzymać się można w domku wczasowym Zielony Dół czy obiekcie Zielona Perspektywa. Obiekty noclegowe to również campingi, które znaleźć można chociażby w miejscowości Jędrzejówka. Nad brodem na Tanwi, miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów szczególnie rowerzystom polecamy noclegi Stawiska nad Tanwią. W Płazowie warto zwrócić uwagę m. in. na nowoczesny kompleks wypoczynkowy Płazówka.
Schroniska młodzieżowe w Gminie Narol
W gminie znajdziemy dwa schroniska młodzieżowe przeznaczone za równo dla turystów indywidualnych jak i grup. Całoroczne Schronisko w Hucie Różanieckiej to obiekt zapewniający łącznie 52 miejsca w pokojach 3, 6, 9, 12-osobowych w niezwykle atrakcyjnych cenach. Ogólnodostępne łazienki znajdują się na korytarzu. Dla grup dostępna jest wyposażona kuchnia. Schronisko ofertuje także pole namiotowe oraz miejsca postoju kamperów i bogatą infrastrukturę w okolicy obiektu. Największym jego atutem jest bliskość słynnego rezerwaty Szumy.
Okresowo w czasie przerwy wakacyjnej w szkole podstawowej w Rudzie Różanieckiej funkcjonuje Szkolne Schronisko Młodzieżowe. Od wielu lat przyjmuje i kompleksowo zaopatruje zorganizaowane grupy dzieci i młodzieży z całej Polski.
Reklama dla branży turystycznej na Roztoczu. Poznaj naszą kompleksową ofertę