Cerkiew w Narolu niegdyś leżąca we wsi Krupiec to jedna z ciekawszych atrakcji gminy. Jej obecność to żywy dowód wielokulturowej historii miasta. Mieszkańcami Narola obok katolickich Polaków od wieków byli zarówno Żydzi jak i wyznawcy religii greckokatolickiej.
Historia
Początki istnienia królewskiej wsi Krupiec datowane są na lata 1600-1604. W roku 1867 Krupiec włączony zostaje do Narola. Na terenie miasta funkcjonowały równolegle 3 społeczności wyznaniowe. Obok kościoła na mapie Narola znaleźć można było synagogę i cerkiew. Cerkiew ofiarowania Matki Bożej zbudowana została w 1899 roku w miejscu gdzie wcześniej mieściła się mniejsza drewniana cerkiew z roku 1711. W skład kompleksu wchodziła dzwonnica wzniesiona z drewna zastąpiona finalnie obecnie istniejącą murowaną.
Obok cerkwi po południowej stronie zachowały się pozostałości murowanej kapliczki nad źródełkiem; budynek cerkwi na Krupcu przylegał do cmentarza, którego pozostałością są typowe dla całego regionu kamienne bruśnieńskie krzyże.
Cerkiew
Cerkiew zbudowana została na planie krzyża z centralną kopułą, a zwieńczona jest wieżyczką na sygnaturkę. Prezbiterium zamknięte jest trójbocznie, z dwoma zakrystiami po bokach. Przy wejściu możemy podziwiać zdobiony portal. Wewnątrz niemalże idealnie zachowała się bogata polichromia figuralno-ornamentalna, m.in. wewnątrz centralnej kopuły. Cerkiew posiada piękne malowidła czterech Ewangelistów umiejscowione na czterech głównych kolumnach. W pobliżu narolskiej Cerkwi znajduje się murowana, trójarkadowa dzwonnica z przejściem bramnym, nakryta baniastym hełmem z 1913r. Obok można zauważyć rozległy cmentarz z licznymi nagrobkami z warsztatów bruśnieńskich.
Dzieje współczesne
Narolska cerkiew na Krupcu jest dziś miejscem wielu wydarzeń kulturalnych. Wyremontowana i odnowiona budowla pełni dziś rolę centrum koncertowo -wystawienniczego. Ogromny stalowy żyrandol oraz pozostawione w surowym stanie wnętrze świątyni z resztkami malowideł tworzą klimat do kontemplowania sztuki. Narolska cerkiew greckokatolicka to niezwykle urokliwe i warte zwiedzenia miejsce.
Wnętrze cerkwi stanowi doskonałe miejsce do różnego rodzaju koncertów, wystaw i spotkań. Wyremontowany obiekt idealnie sprawdza się jako miejsce do różnego rodzaju wydarzeń muzycznych, głównie przez wzgląd na swoją budowę, która sprzyja doskonałej akustyce. Cerkiew administrowana jest przez Gminny Ośrodek Kultury w Narolu. Kalendarz imprez jest tu bardzo bogaty. Organizowane są wystawy, spotkania z ciekawymi ludźmi, koncerty muzyki klasycznej czy jazzowej. Imprezy te na stałe zagościły w Narolu. Organizacja ich w tym wyjątkowym wnętrzu nadaje tego typu wydarzeniom niepowtarzalny charakter.