Pałac Łosiów w Narolu to najbardziej znana atrakcja turystyczna Narola i okolic. To również miejsce wielu wydarzeń kulturalnych.
Historia
Narol to miasto nierozerwalnie związane z rodziną hrabiów Łosiów - fundatorów miejscowego pałacu jak również lokalnego kościoła. Wybitny przedstawiciel rodu Feliks Antoni Łoś poseł na sejm, wojewoda pomorski osobiście nadzorował prace przy budowie Pałacu. Historia pałacu rozpoczyna się w latach 1776 kiedy ukończone prace przy budowie kompleksu pałacowego. Wyposażanie wnętrza trwało do 1781 r. W narolskim pałacu znajdowało się blisko 50 pokoi, sala bankietowa i liczne pomieszczenia gospodarcze. Wnętrza zdobiły meble, rodowe portrety, obrazy czy rzeźby. Majestatyczna budowla mieszcząca się na wzgórzu ponad miastem była ozdobą okolicy.
Okres jego świetności przeplatał się z ciągiem wydarzeń tragicznych takich jak jego spalenie podczas powstania styczniowego czy grabieżcza działalność austriackiej armii podczas I wojny światowej. Już w 1914 roku ostatnia właścicielka pałacu hrabina Jadwiga Korytowska doświadczyła grabieży dóbr pałacowych przez cofające się oddziały Austriaków. Pałac w Narolu przetrwał II wojnę światową we względnie dobrym stanie by w końcowej jej fazie ulec zniszczeniu w wyniku ostrzału przez Armię Czerwoną. Czasy powojenne również nie były łaskawe dla tej historycznej budowli.
Pałac w Narolu
Zabudowa kompleksu pałacowego umieszczona jest na wzgórzu na północny wschód od miasteczka Pałac otoczony został malowniczym parkiem z aleją lipową prowadzącą do bramy głównej. Kompleks składa się z głównego gmachu, który arkadami łączy się z dwoma oficynami. Barokowo stylizowana całość tworzy kształt podkowy- rodowego herbu hrabiów Łosiów. Budynek główny o prostokątnym kształcie jest dwukondygnacyjny. Dwie symetryczne oficyny o prostokątnych podstawach dopełniają całości. Wjazdu do pałacu broni zespół bramy połączonej z kamiennym murem. Rozmach zamysłu architektonicznego miał odpowiadać pozycji fundatora i właściciela.
Dzieje współczesne
Pałac w Narolu po niedawnej renowacji jest obiektem o wyjątkowej urodzie. Położony jest na pałacowym wzgórzu otoczonym parkiem. Tuż obok niego rozpoczyna swój bieg sławna Aleja Kasztanowa, która o każdej porze roku jest chętnie odwiedzana przez turystów. Pałac w Narolu jest miejscem wielu wydarzeń kulturalnych takich jak koncerty, spotkania myśliwskie czy rekonstrukcje bitew. Plac pałacowy i park jest często tłem romantycznych sesji zdjęciowych. Pałac w Narolu, Park Pałacowy i aleja kasztanowa to z pewnością największe atrakcje turystyczne w Gminie Narol.
Noclegi Narol Restauracje Narol Atrakcje Narol