Roztocze - Top 10 atrakcji na Roztoczu
Malownicza sceneria, ciekawa historia oraz atrakcje, dzięki którym każdy z nas spędzi wyjątkowy urlop na terenie Roztocza. Gdzie warto się zatrzymać? Oto miejsca, których w trakcie wycieczki po tej części kraju nie można pominąć.
Zamość i skarby miejskiej architektury
Wycieczki po terenie Roztocza nie mogą się obejść bez wizyty w tak pięknym mieście, jakim jest Zamość. Renesansowe miasto idealne, kuszące pięknymi kamienicami i potężnymi fortyfikacjami, może oczarować każdego. Perła Renesansu, Padwa Północy – to tylko wybrane określenia, jakie pojawiają się w opracowaniach poświęconych temu miastu. Jedno jest pewne – w tym mieście nudzić się nie można, a piękna architektura i ciekawa historia tworzą tu wyjątkowy duet. Przewodniki po tym mieście pomogą nam w zaplanowaniu wycieczki po tym mieście w taki sposób, by zapoznać się z jego najcenniejszymi skarbami. Ratusz, ormiańskie kamieniczki, potężna katedra oraz bastiony – to tylko wybrane atrakcje, z którymi można się spotkać w czasie spaceru po tym mieście. Na rodzinne wyprawy idealnie nadaje się zamojski ogród zoologiczny z najciekawszymi okazami zwierząt z całego świata.
Roztoczański Park Narodowy – ostoja konika polskiego
Z pięknymi krajobrazami i cennymi darami natury na terenie Roztocza można zetknąć się niemal na każdym kroku. Ci, którzy zechcą poznać najcenniejsze skarby przyrody powinni jednak wybrać się na wycieczkę po Roztoczańskim Parku Narodowym. Chroni on najpiękniejszy skrawek centralnej części polskiego Roztocza, a zróżnicowany teren i piękne lasy skutecznie zachęcają do wędrówek po jego obszarze. Stawy Echo, ostoja konika polskiego oraz Bukowa Góra – oto najważniejsze atrakcje, jakimi ten park narodowy może oczarować każdego z nas. Idealną bazą wypadową do zwiedzania parku jest Zwierzyniec. Ta turystyczna miejscowość u wrót RPN pełna jest atrakcji, które przyciagają tu tysiące turystów. Kosciół na wodzie, zabytkowy browar czy dawna siedziba Ordynacji Zamoyskiej to tylko nieliczne z nich.
Atrakcje Zwierzyniec
Szczebrzeszyn – spotkania z chrząszczem
Szczebrzeszyn kojarzony jest przede wszystkim z chrząszczem, który w mieście tym doczekał się już dwóch pomników. To one stały się turystycznymi wizytówkami Szczebrzeszyna, jednak nie tylko im warto poświecić swój czas podczas wycieczki po tym mieście. Ciekawy układ urbanistyczny, kościół parafialny utrzymany w stylu renesansu lubelskiego oraz piękna synagoga – oto obiekty, dzięki którym spacer po terenie Szczebrzeszyna każdemu z nas dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń. W tym wielokulturowym mieście można dodatkowo zwiedzić cmentarz żydowski oraz wybrać się na pieszą wędrówkę po okolicznych wąwozach lessowych.
Atrakcje Szczebrzeszyn
Radruż i niezwykły zespół cerkiewny
Choć Radruż znajduje się na „końcu świata”, turyści bardzo chętnie zaglądają na jej teren. Ta wieś to nie lada gratka dla każdego miłośnika historii oraz drewnianej architektury sakralnej. Znajdujący się tu zespół cerkiewny to zabytek o ogromnej wartości, któremu z pewnością warto poświęcić swój czas. Dawna cerkiew grekokatolicka do dziś zachwyca swymi obronnymi cechami oraz ciekawym wyposażeniem. Bliskość Horyńca-Zdroju, znanego uzdrowiska, oraz długa historia, jaką owa cerkiew może się pochwalić – oto czynniki, które w głównej mierze przyczyniły się do popularności tego zabytku. Cerkiew w Radrużu to z pewnością najciekawsza z budowli wpisujących się w szlak architektury drewnianej okolicy. Z taką samą pewnoscią można stwierdzić, że ilość podobnych drewnianych cerkwi na Roztoczu przyciąga tu miłośników sakralnego budownictwa historycznego z całego świata i jest jednocześnie dowodem na wielokulturowość mieszkających tu społeczności.
Cerkwie na Roztoczu
Szlak Szumów
Szumy, czyli maleńkie wodospady, stały się jednym z symboli Roztocza. Wycieczki ich śladem to nie lada gratka – szczególnie w chwili, gdy uwaga turystów skupia się na szumach rzeki Tanew. Gdzie najlepiej zaczynać takie wędrówki? Najsłynniejszy szlak pieszy na terenie Roztocza prowadzi doliną rzeki Tanew, do miejsca, w którym znajduje się największe skupisko szumów. Miejscem, w którym najlepiej zacząć taką wędrówkę, są Rebizanty – wieś znana też doskonale tym osobom, które wolny czas najchętniej przeznaczają na spływy kajakowe. Wyjątkowy charakter Szumów tworzą loklany mikroklimat, który zapewnia przyjemny chłód nawet w najbardziej upalne dni, kojacy dźwięk szumiącej wody i malownicze widoki tworzone przez Tanew płynacą przez ukryty pośród lasów wąwóz. Doskonałą bazą wypadową dla wypraw do rezerwatu Szumy są miejscowości Susiec, Rebizanty oraz Huta Różaniecka. Spływy kajakowe Tanwią z miejscowości Paary do mostu przez rezerwatem to prawdziwy must have. Ponad dwugodzinny spływ pozwala poznać zaróno tanew jak i charakter roztoczańskiej przyrody.
Noclegi Szumy
Krasnobród – ważny ośrodek pątniczy i jego zabytki
To kolejny, bardzo ważny punkt na mapie Roztocza. Krasnobród może zachwycić zarówno miłośników historii, jak i tych, którzy w czasie podróży przez Roztocze chcą odwiedzić ważne ośrodki życia religijnego. Tutejsze sanktuarium maryjne to bardzo ważny ośrodek pielgrzymkowy, którego historia wiąże się z cudownym uzdrowieniem Marysieńki – żony króla Jana III Sobieskiego. Oprócz tego można tu zobaczyć słynną kapliczkę na wodzie, rezerwat z kapliczką Świety Roch, park dinozaurów, górujacą nad miastem wieżę widokową. Oprócz pielgrzymów do Krasnobrodu przybywają licznie plażowicze. Zalew w Krasnobrodzie to jedno z bardziej popularnych kąpielisk na Roztoczu. Jego bogata infrastruktura z licznymi restauracjami, barami czy parkem linowym tworzą idealne warunki do wypoczynku nad woda. Planując wypoczynek lub pielgrzymkę w miejscowości Krasnobród warto zadbać o wcześniejszą rezerwację noclegów. W lernim szczycie trudno o znalezienie wolnych pokoi z bogatej oferty punktów noclegowych.
Atrakcje Krasnobród
Guciów i niezwykła zagroda
Do niewielkiego Guciowa, leżącego nad Wieprzem, z pewnością warto zajrzeć. Tu, na skraju Roztoczańskiego Parku Narodowego, czeka na miłośników historii i kultury ludowej nie lada gratka. To prywatny skansen, dzięki któremu każdy z nas może w ciekawy i przyjemny sposób poszerzyć swą wiedzę na temat etnografii Roztocza. Położenie Guciowa jest jego sporym atutem. Leży na trasie łączącej Krasnobród ze Zwierzyńcem. Nie sposób nie zauważyć go jadąc tą malowniczą trasą biegnącą wzdłuż rzeki Wieprz. Wizyta w skansenie to ciekawe doświadczenie dla młodszych i starszych turystów. Godny polecenia posiłek zjeść można zarówno w samym skansenie jak również w pobliskiej karczmie rybnej w Bondyżu.
Werchrata i Monastyrz
Z dala od wielkich miast, w niewielkiej odległości od granicy z Ukrainą, czeka na ciekawych świata turystów wieś o nazwie Werchrata. Głównym celem wycieckzi w jej rejonie jest wzgórze Monastyrz, znane z ruin murowanego klasztoru. Istniał on w XVII wieku i pierwotnie służył ojcom Bazylianom. W XIX wieku na wzgórzu tym miał swą pustelnię św. Brat Albert, z kolei w czasie II wojny światowej i tuż po niej, w rejonie klasztoru znajdowały się kryjówki UPA. Dziś tajemnicze ruiny przyciągają miłośników historii, podobnie jak znajdujące się w tej części Roztocza schrony linii Mołotowa. Ich śladem prowadzi specjalna trasa turystyczna, prowadząca m. in. przez Długi Goraj i Lubyczę Królewską. Sama wieś Werchrata warta jest odwiedzenia z kilku względów. Malowniczo położona w niewielkiej koltlinie z centralnie położonym budynkiem murowanej cerkwi wieś otoczona jest malowniczymi polami i lasami. Odkrywając okolice natkniemy się na liczne brusnieńskie krzyże, lesne cmentarze czy płynącą przez poblikie lasy rzeczkę Rata z żeremiami bobrów.
Cerkiew w Korczminie
Grekokatolicka cerkiew z połowy XVII wieku, którą może się pochwalić Korczminin, jest kolejnym godnym polecenia zabytkiem. W jej wnętrzu wciąż można zobaczyć ciekawe polichromie oraz relikwie pierwszego świętego unickiego – św. Jozafata Kuncewicza. Ta ciekawa budowla sakralna ma wyjątkowy charakter, warto zatem wybrać się pod ukraińską granicę i zobaczyć tę cerkiew na własne oczy.
Bełżec – obóz zagłady
Roztocze to kraina niezwykle piękna, a jednocześnie wyjątkowo boleśnie doświadczona przez historię. O tragicznych losach mieszkańców tutejszych wsi i miast przypomina nam do dziś wiele zabytków: cmentarzy, pomników oraz placówek muzealnych. Jedną z tych najważniejszych jest muzeum, które urządzono w Bełżcu, na terenie dawnego obozu zagłady. Początkowo był miejscem zagłady Żydów i Romów, później – miejscem śmierci tysięcy Żydów i Polaków. Dziś muzeum z wyjątkowo wymownym pomnikiem jest jednym z najbardzej rozpoznawalnych miejsc wsi Bełżec. Kamienny plac z betonową scianą, na której znajduja się imiona bestialsko wymordowanych ofiar niemieckiego totalitaryzmu robią na odwiedzających przerażające wrażenie. Ekspozycja w budynku muzeum to skarbnica wiedzy o zbrodniczym mechanizmie mordów jak również historii ofiar obozu. Warto jednak pamiętać, że Bełżec to nie tylko obóz. Z pewnością warto tak zaplanować wycieczki po jego terenie, by znaleźć czas na wizytę w tutejszej cerkwi – ciekawej perełce dawnej architektury sakralnej, obok której nie można przejść obojętnie.
Bełżec Atrakcje
Roztocze to niezwykła kraina, na terenie której każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego. Dynamicznie rozwijająca się infrastruktura turystyczna w połączeniu z ciekawą historią regionu i dużą ilością wartościowych zabytków sprawia, że lista atrakcji turytycznych Roztocza stale się wydłuża. Co roku powstają nowe ciekawe miejsca, muzea, wypożyczalnie sprzetu, parki rozrywki. Turysta przybywajacy na Roztocze ma do wyboru wiele form wypoczynku. Kompleksowa oferta podnosi atrakcyjnośc turystyczną regionu. Ponieważ tanie noclegi można tu znaleźć w wielu miejscach, zaplanowanie podróży po tej części kraju staje się coraz łatwiejsze.