Gmina Susiec - Nie tylko Szumy
GMINA SUIEC
Gmina Susiec położona jest w Województwie Lubelskim na obszarze Roztocza Środkowego. Zajmuje obszar 19 052 ha z czego 54 % zajmują kompleksy leśne Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej. Gmina objęta jest w 99% powierzchni Europejską Siecią Ekologiczną NATURA 2000. Teren ten należy do najbardziej znanych i chętnie odwiedzanych przez turystów. Sprzyjają temu wielość szlaków turystycznych i nagromadzenie dużej ilości atrakcji przyrodniczych. Ze względu na duże różnice wysokości rzeki Tanew, Jeleń,
Potok Łosiniecki i Sopot mają charakter górski, płyną wartko wąskimi i głębokimi dolinami. Urozmaicają je urocze progi skalne tworzące wodospady. To właśnie tu znajdują się słynne „Roztoczańskie Szumy” Ich piękno docenili czytelnicy w plebiscycie „Rzeczypospolitej” zaliczając je w 2008 r. do „7 Cudów Polskiej Natury”, a w 2016 r. w konkursie miesięcznika National Geographic Traveler na „7 Nowych Cudów Polski” otrzymały tytuł laureata.
Na terenie gminy znajdują się liczne atrakcje turystyczne: parki krajobrazowe, rezerwaty, pomniki przyrody, ścieżki dydaktyczne, oczka wodne oraz śródleśny zalew w Majdanie Sopockim. Niezwykłym i bogatym jest świat roślinny i zwierzęcy. Tutejszy klimat ma ostre, kontynentalne cechy. Lata są bardzo gorące i suche, zimy mroźne i śnieżne. Zalegający długo śnieg stwarza doskonałe warunki do organizacji kuligów i narciarstwa biegowego. Jest to region o największym nasłonecznieniu w kraju. Szczególne walory środowiska naturalnego nieskażone przez przemysł, czyste rzeki, lasy i powietrze tworzą specyficzny mikroklimat sprzyjający turystyce.
Do najciekawszych atrakcji w gminie należą: rezerwaty: „Nad Tanwią”, „Czartowe Pole”, torfowiskowy „Nowiny” okrężny „Szlak Szumów”, urokliwe kamieniołomy w Nowinach, oraz wniesienie Wapielnia. Gmina może pochwalić się też unikalnym Muzeum Pożarnictwa w Oseredku, oraz kamienną wieżą widokową w Suścu.
Do spacerów zachęca 8 pieszych szlaków turystycznych, a rowerzystów 7 rowerowych, w tym Szlak Polski Wschodniej Green Velo. Na zalewie w Majdanie Sopockim utworzono kąpielisko z atrakcyjną plażą i molo. W letnie dni na rzece Tanew organizowane są popularne spływy kajakowe. W okresie zimowym okolice Suśca słyną z dużej ilości śniegu i organizowanych kuligów. W ostatnich latach wybudowano wiele obiektów małej architektury zakresie infrastruktury turystycznej. Na oznakowano szlaki turystyczne i teren gminy przy pomocy map topograficznych i tablic historycznych, zmodernizowano stadion sportowy, utwardzono parkingi, zmodernizowano wiele dróg i ścieżek o charakterze turystycznym. W 2019 wybudowano 12 drewnianych wiat leżących w węzłach komunikacji turystycznej i amfiteatr w parku przy ul. Kolejowej.
Na terenie gminy znajdują się obiekty zabytkowe: kościół parafialny rzymsko-katolicki pw. św. Jana Nepomucena z drewnianą dzwonnicą z początku XIX wieku w Suścu, kościół parafialny pw. św. Tomasza Apostoła w Majdanie Sopockim Drugim – budynek murowany z 1835 roku - przebudowana cerkiew, kościół parafialny pw. Michała Archanioła w Łosińcu funkcjonujący w drewnianej cerkwi unickiej z 1752 roku.
Najważniejszymi i cyklicznymi imprezami w gminie są: „Jarmark Susiecki”
z wiosennym „Biegiem Nad Tanwią” (okres majówki), „Otwarcie Letniska” (pierwsza niedziela lipca), Transgraniczny Festiwal Pieśni o Roztoczu (ostatni weekendu lipca), Dożynki (sierpień) i Święto Pieczonego Ziemniaka (wrzesień).
Gmina Susiec leży w centrum Roztocza Środkowego skąd jest blisko do Zamościa, Lwowa, Zwierzyńca, Horyńca Zdroju. Utrzymywane w dobrym stanie drogi i infrastruktura turystyczna sprawiają, że teren jest dostępny, atrakcyjny i przyjazny.
Susiec jest z pewnoscią najbardziej znanym środkiem turystycznym o bardzo rozwiniętej infrastrukturze. Baza noclegowa Suśca i okolic to z pewnością kilka tysięcy miejsc noclegowych o różnym standardzie. Każdy znajdzie tu nocleg na mierę swoich oczekiwań i możliwości.
Noclegi w okolicy: