Zamość - atrakcje warte odkrycia.
Choć w Polsce mamy bardzo wiele pięknych miast, urzekających rynków i ratuszy, to jednak Zamość jest wyjątkowy i pod wieloma względami wyróżnia się na tle innych miejscowości. Jednym z argumentów, przemawiającym za tym, żeby odwiedzić Zamość jest to, że wpisane jest on na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. A jakby tego było mało, w 2018 roku Stare Miasto zostało okrzyknięte jednym z 7 cudów Polski. Wszystko to sprawia, że planując wycieczkę po zachwycającej krainie geograficznej, jaką jest Roztocze, warto wygospodarować czas na zwiedzenie miasta Zamość.
Szukając informacji o tym popularnym ośrodku kulturalnym, jak również turystycznym, jakim jest Zamość, możemy spotkać się z takimi określeniami, jak "Padwa Północy", "Perła renesansu" czy "Miasto arkad". I żadne z nich nie jest przesadą. Jeżeli chodzi o liczbę ludności, to miasto założone w 1580 roku, zamieszkuje obecnie nieco ponad sześćdziesiąt tysięcy mieszkańców. A jego honorowymi obywatelami są między innymi Jan Tomasz Zamoyski, Jan Paweł II oraz Lech Wałęsa.
Stare miasto w Zamościu
Za kształt tego utrzymanego w renesansowym klimacie miasta, w głównej mierze odpowiadają jego założyciel, czyli Jan Zamoyski oraz architekt Bernardo Morando. Połączenie umiejętności architekta z możliwościami bogatego magnata musiało dać wyjątkowy efekt. I ku uciesze, możemy podziwiać go do dziś. II wojna światowa nie spowodowała na tych terenach spustoszenia, zniszczenia były bardzo niewielkie, dzięki czemu postawione budowle przetrwały i nieprzerwanie od lat są atrakcjami turystycznnymi miasta... Określanie Zamościa mianem "Padwy Północy" nie jest przypadkowe, bowiem to właśnie w Padwie Jan Zamoyski studiował prawo i tam też prawdopodobnie poznał architekta Morando. Obydwoje zaczarowani włoskimi klimatami, postanowili odwzorować je w Polsce; czego Bernardo zresztą wcale nie ukrywał. Jeżeli chodzi o jego rolę w powstawaniu miasta idealnego, to nie tylko je zaprojektował, ale też nadzorował postępy prac. A co oznacza tak zwane "miasto idealne"? Otóż w odległej przeszłości tego rodzaju koncepcje urbanistyczne były bardzo popularne i musiały spełniać określone warunki. Mowa tutaj chociażby o tym, że miasto musiało zostać wybudowane na dwóch poziomach, które są od siebie niezależne. Wszystko po to, żeby niższy poziom mógł służyć różnego rodzaju działalnościom, natomiast wyższy szlachcie oraz mieszczaństwu. Powinno też być położone nad rzeką, co miało zagwarantować stałą dostawę towarów, a także zapewnić możliwość dbania o higienę. Jednym słowem miasto miało być nie tylko piękne, ale też funkcjonalne. I nic dziwnego, że Zamość jest naszą chlubą, bo do teraz zachowało się tylko kilka takich miast idealnych na całym świecie...
Ciekawostką jest to, że zaraz po powstaniu miasta Zamość, jego obszar mogły zamieszkiwać wyłącznie osoby, które były katolikami. Z czasem jednak zniesiono tę restrykcję, co spowodowało napływ wielu narodowości i różnych wyznawców. W XVII wieku uważa się, że w Zamościu znajdowały się liczne grupy Żydów, Włochów, Hiszpanów, Ormian, Anglików, Greków oraz Persów. Spora część ludności trudniła się wówczas handlem. Swoje towary można było sprzedawać na bardzo popularnych jarmarkach, na których można było dostać praktycznie wszystko – od żywności, po tkaniny, aż po konie, woły, a nawet broń.
Zamość Restauracje
Zamość atrakcje turystyczne
Pierwsze co kojarzy się wielu osobom z Zamościem, to kolorowe kamienice. Nie dość, że odzwierciedlają renesansowy styl i wykonane są z niebywałą wręcz precyzją, to jeszcze przyciągają wzrok swoją barwnością. Tak zwane kamienice Ormiańskie, okalające rynek mają fasady w kolorze żółci, pomarańczy, odcieniach czerwieni, zieleni oraz granatu. Ale to co robi jeszcze większe wrażenie niż kolorowe budynki, to Rynek Wielki z wymiarami 100 m x 100 m. A ponieważ po środku nie ma ratusza, to przestrzeń ta wydaje się przeogromna. Na zamojskim rynku otwarte są liczne kawiarnie i restauracje, w których można się zatrzymać, żeby zjeść coś pysznego, a przy okazji móc podziwiać otaczające piękno. Będąc w Zamościu warto też przybyć do Twierdzy Zamość, powstałej w latach 1580 – 1618. Obecnie dla turystów udostępnionych jest kilka jej elementów, w tym Bastion VII z Podziemną Trasą Turystyczną oraz galerią handlową. Z kolei atrakcją dla najmłodszych podróżników, zwiedzających miasto, może okazać się ZOO, będące jednym z najstarszych w całej Polsce. Ogród Zoologiczny powstał bowiem w 1918 roku. Nie tylko najmłodszym turystom spodoba się wizyta w Arsenale-Muzeum Broni, gdzie eksponowane są zbiory związane z obronnością i historią miasta.
Kościół Zamość -Film
Zamość to miasto z ciekawą, bogatą historią i oryginalną, renesansową architekturą, jakiej nie zobaczymy nigdzie indziej. Wszystko to sprawia, że będąc na terenach lubelszczyzny, warto poświęcić nieco czasu, żeby dotrzeć do "Miasta idealnego" i zachwycić się jego wyjątkowością. Bez wątpienia rynek jest miejscem, które pięknie prezentuje się w obiektywie aparatu fotograficznego, dzięki czemu jego urokliwość będziemy mogli zatrzymać w kadrze. A to sprawi, że kiedy tylko zapragniemy, będziemy mogli powrócić do miejsc, które zwiedzaliśmy. Zamość zaprasza i kusi atrakcjami!
Zamość Atrakcje turystyczne
Zobacz Noclegi w Zamościu i odwiedź położony 15km od Zamościa Krasnobród