Z Trójmiasta na Roztocze
Z Trójmiasta na Roztocze
Pomorze to wyjątkowa część Polski - chętnie wybierana przez turystów. Dokąd jednak na urlop pojechać mogą mieszkańcy Gdańska, Gdyni czy Sopotu. Szum fal, piaszczysta plaża czy duże natężenie jodu nie są najważniejszymi czynnikami wpływającymi na wybór miejsca wypoczynku mieszkańców nadmorskich miast. A może by tak wyjechać znad morza na Roztocze? Roztoczee to jedna z niewielu krain w Polsce, która charakteryzuje się bardzo dynamicznym rozwojem infrastruktury turystycznej w połączeniu z umiarkowanym natężeniem ruchu. Nawet w miesiącach wysokiego sezonu brak tu tłoku. Są wręcz miejsca, gdzie trudno spotkac innych turystów. Sielski spokój jest więc jednym z największych atutów Roztocza jako celu wyjazdu wakacyjnego. To sprawia, że geograficzna kraina, która ciągnie się od Kraśnika po Lwów co roku przyciąga turystów. Wielu z nich raz poznając jej wyjątkowy charakter chętnie wraca tu każdego roku. Nie tylko latem.
Atuty Roztocza
Roztocze to wyjątkowe lasy. Stopień lesistości roztoczańskiego krajobrazu należy do najwyższych w całym kraju. Oprócz typowych sosnowych lasów spotkać tu można przepiękne majestatyczne wręcz jodły, buczyny czy dęby. Tutejsze pola urozmaica często widok samotnej lipy, dzikiej gruszy, wiśni czy jabłoni. Roztoczański mikroklimat to połączenie wyjątkowej jakości powietrza z pogodą, która charakteryzuje się największą w kraju ilością dni słonecznych i bezwietrznych. Roztocze to również wyjątkowej czystości strumienie i rzeki, które w odróżnieniu do większości rzek północnej części Polski zaczynają tutaj swój bieg w licznych w tych rejonach źródłach i terenach źródliskowych.
Roztoczańska kultura
Roztocze to typowe pogranicze. Nie tylko ze względu na fakt bliskości granicy z Ukrainą lecz również ze względu na uwarunkowania historyczne. Roztocze przecinała niegdyś granica pomiędzy zaborem rosyjskim, a austriackim. Galicyjskie tradycje różniły się od uwarunkowań kulturowych w północnej części Roztocza. Galicja była prawdziwą mieszanką kultur czego dowodem są liczne budynki sakralne będące dorobkiem różnych społeczności wyznaniowych. Typowe roztoczańskie miasteczko to takie, w którym znajdziemy kościół, synagogę i cerkiew. Trudno znaleźć miejsca gdzie różne nacje żyły ze sobą przez dziesięciolecia w takiej zgodzie jak na Roztoczu. Pozostałością tamtych czasów bezpowrotnie zniszczonych przez tragedię światowych wojen jak również wydarzenia Wołyńskie są dziś zabytkowe świątynie. Należą do nich liczne cerkwie, które na Roztoczu tworzą szlak architektury drewnianej z takimi perełkami jak cerkiew w Radrużu czy cerkiew w Gorajcu, synagogi czy kościoły jak chociażby unikatowy kościół modrzewiowy w Tomaszowie Lubelskim.
Kamienne krzyże na Roztoczu
Roztocze krzyżami stoi. Krajobraz Roztocza to przepiękne lasy, pola, i łąki a ich rozpoznawczym znakiem są kamienne krzyże i rzeźby tworzone przez lokalnych kamieniarzy. Dwa największe ośrodki kamieniarskie na Roztoczu to Brusno gdzie przez dziesięciolecia powstawały krzyże i pomniki. Do dziś znaleźć je można na nekropoliach od Lwowa po Tarnów. Drugim największym ośrodkiem artystycznej obróbki kamienia był roztoczański Józefów, gdzie dziś z widokowej baszty podziwiać można lokalny kamieniołom. Stał się on atrakcją turystyczną.
Rowery na Roztoczu
Dla urlopowiczów ceniących aktywny wypoczynek Roztocze idealnie sprawdzi się jako miejsce rowerowych wycieczek. Liczne szlaki i ścieżki rowerowe wraz z największym szlakiem rowerowym wschodniej Polski Green Velo, nowo powstające Single Tracki dla wyczynowych rowerzystów czy lokalne miejsca obsługi turystyki rowerowej tworzą kompleksową infrastrukturę dla rowerzystów.
Rzeki Roztocza to doskonałe miejsce do organizacji spływów kajakowych, które organizowane są na rzece Tanew w okolicach rezerwatu Szumy, na w rzece Wieprz od Guciowa po Zwierzyniec, w okolicach Krasnobrodu oraz na meandrującej wśród lasów mniej znanej lecz uroczej rzece Sołokija. Liczne wypożyczalnie kajaków organizują spływy kajakowe po rzekach Roztocza zarówno dla turystów indywidualnych jak i dla grup.
Leśne trasy do nordic walkingu
Nordic walking to doskonały sposób do poznawania Roztocza. Pieszy spacer wytyczonymi ścieżkami to aktywny wypoczynek dostępny dla każdego. Spacery po roztoczańskich bezdrożach z mapą to ekscytująca odmiana tej aktywności, którą polecamy bardziej ambitnym chodziarzom.
Z Pomorza na Roztocze
Jak dojechać z Trójmiasta na Roztocze? Podróż samochodem to najczęściej wybierany rodzaj transportu dla osób, które chcą dostać się na Roztocze. Trasa przebiega w głównej mierze autostradą A1 z Trójmiasta do Łodzi. Następnie autostradą A2 do Warszawy by zjechać w kierunku południowym na drogę ekspresową S17 z której wyjeżdżamy następnie w okolicach Lublina na drogę krajową 372. Przejazd z Trójmiasta do Tomaszowa Lubelskiego to około 7 godzin jazdy samochodem.
Z Trójmiasta na Roztocze pociągiem. Trudno szukać bezpośredniego połączenia kolejowego z Gdańska Czy w Gdyni chociażby do największego miasta w okolicy Roztocza jakim jest Zamość. Podróżni wybierający pociąg jako środek dojazdu na Roztocze muszą liczyć się z kilkoma przesiadkami. Jednak osoby preferujące kolej mogą liczyć na komfortową podróż z Trójmiasta do Warszawy by później przesiąść się w połączenie z Warszawy do Lublina a następnie z Lublina do Zamościa. Średni czas przejazdu koleją z Trójmiasta na Roztocze to około 8 godzin 40 minut.
Lecimy na Roztocze. Podróżnym, dla których ważny jest czas i maksymalny poziom komfortu polecamy również połączenie lotnicze z Gdańska do Lublina bądź Rzeszowa. W obu wypadkach konieczne jest międzylądowanie w Warszawie. Średnia długość lotu to około 3 godziny. Na każdym z lotnisk istnieje możliwość wynajmu samochodów z floty wypożyczalni.
Wpożyczalnie samochodów na Roztoczu
Na Roztocze autobusem. Dojazd na Roztocze z autobusem. Z Gdańska,Gdyni czy Sopotu do Zamościa dostać się można autobusem. Przykładowa połączenie przewoźnika flixbus to koszt jedynie ponad 100zł czas przejazdu to jednak blisko 11 godzin.