Trasa piesza Szlakiem bunkrów w Gminie Narol.
Długość trasy: 11,6 Km
Długość marszu: 3 h
POdejścia: 141m
Gmina Narol, położona w malowniczej scenerii Roztocza, kryje w sobie nie tylko naturalne piękno, ale również bogatą historię. Jedną z atrakcji, która przyciąga miłośników historii i przyrody, jest trasa piesza szlakiem bunkrów, prowadząca od Starej Huty, przez Wielki Dział, bunkry Dahany, aż z powrotem do Starej Huty.
Wstęp do Przygody w Starej Hucie Podróż rozpoczyna się w Starej Hucie, miejscowości, która już na wstępie zachwyca swoim urokiem i spokojem. Tu można przygotować się na wędrówkę, zaznajamiając się z historią regionu i szczegółami trasy. W Starej Hucie miejscu o niezwykłej historii napotkamy wyjatkowy widok- leśny cmentarz. Jest to idelany wstęp, który uchyla rąbka tajemnic skrywanych przez okolicę. Idąc dalej lasem asfaltową drogą, dotrzemy do pól. Natkniemy się po kilkuset metrach na jeden z okolicznych bruśnieńskich krzyży. Niedlaek za nim skręcamy do lasu by dotrzeć do pierwszego na naszsj trasie jednak jednego z najciekawszych schronów. Bunkier przy Wielkim Dziale.
Tajemniczy Wielki Dział Następnie ścieżka prowadzi do Wielkiego Działu- najwyższego szczytu polskiej częsci Roztocza . Zdobycie szczytu to dokonanie godne prawdziwych odkrywców i wstęp do kolejnych ciekawych punktów trasy.
Dahany Świadectwo Przeszłości Kluczowym punktem trasy jest nieistniejaca dziś wieś Dahany. Widok jaki ropzościera się tym mijscu po wyjscu z lasu zapiera dech w piersiach. Wedrowiec ma wrażenie jakby przeniósł się w inną część kraju. Cisza i pustka oraz swiadomość ciekawej hustori tych okolic przyciągają ty licznych turystów. Ich liczebność jest jednak na tyle niewielka, że można się ty najczęściej cieszyć błogą samotnością. Przechodzimy drogą pośród łąk by obejść całe niemal Dahany dookoła kończąc wizytę w tzw. drugich Dahanach.
Schrony
Dalszą część trasy wyznaczają nam już schrony rozsiane przy leśnych drogach. Schrony linii Mołotowa -pozostałości po linii obronnej z czasów II wojny światowej. Te monumentalne konstrukcje, ukryte wśród drzew, stanowią nie tylko historyczną ciekawostkę, ale również świadectwo przeszłości regionu. Zwiedzanie bunkrów to podróż w czasie, która pozwala lepiej zrozumieć lokalną historię.
Wracamy asfaltowo-kamienną drogą w kierunku Huty-Złomy by schodząc z niej każdorazowo odkrywać kolejne bunkry. cztery znajdziemy na lewo od drogi by kolejne 2 znależć po prawej stronie. Odwiedziwszy 6 betonowych schronów idziemy dalej drogą by skrecić na pólnoc w kierunku kapliczki Sw. Huberta. To świetne miejsce na odpoczynek i posiłek nad leśnym jeziorkiem.
Powrót do Starej Huty
Po przystanku nad jeziorkiem wracajac nieco kieryjemy się z powrotem na południe by wrócić do poczatku trasy. Trasa kończy się ponownym przybyciem do Starej Huty, gdzie można podsumować wędrówkę i podzielić się wrażeniami. Dla chętnych, lokalne punkty gastronomiczne oferują regionalne przysmaki, idealne na zakończenie aktywnego dnia.
Trasa piesza szlakiem bunkrów w Gminie Narol to nie tylko sposób na aktywne spędzenie czasu, ale także unikalna okazja do zetknięcia się z historią ukrytą w krajobrazie Roztocza. Oprócz schronów wedrowcy zetkną się tu z pozostałościami wielokulturowej hjustorii tego miejsca. Greckokatolicki cmentarz, ukraińskie Dahany to tylko kilka drogowskazów na historycznym szlaku po tej okolicy. To propozycja dla każdego, kto ceni sobie połączenie aktywności fizycznej z edukacyjnym wymiarem wycieczki. Zapraszamy do odkrywania tajemnic bunkrów w Gminie Narol!