Czartowe Pole - rezerwat przyrody na Roztoczu
Roztocze kryje w sobie wiele miejsc, w których praktycznie nie widać śladów cywilizacji. Nie ma budynków, dróg asfaltowych, lecz w zamian są dziewicze krajobrazy stworzone przez naturę. Jednym z takich malowniczo położnych terenów, pełnych bujnej zieleni jest rezerwat Czartowe Pole w gminie Józefów. Dla osób, które lubią długie spacery wśród drzew i śpiewu ptaków, wizyta w rezerwacie będzie prawdziwym relaksem i ukojeniem dla zmysłów.
Wybierasz się na Roztocze i robisz listę miejsc-atrakcji turystycznych, do których warto się wybrać? W takim razie z pewnością nie może zabraknąć na niej rezerwatu Czartowe Pole. Na jego terenie znajdziemy wiele widoków, które zapierają dech w piersiach, przez co nie sposób jest ich nie uwiecznić na fotografii. Co więcej, spacer po rezerwacie może być solidną lekcją przyrodniczą, bowiem znajdziemy tutaj liczne tablice informacyjne. Tym samym rodzinna wyprawa do rezerwatu może nieść ze sobą dodatkową korzyść w postaci walorów edukacyjnych.
Ścieżka przyrodniczo–dydaktyczna
Chcąc dotrzeć do rezerwatu Czartowe Pole, możemy to zrobić z różnych miejsc. Nie ma bowiem tylko jednej drogi prowadzącej do rezerwatu, a to dlatego, że znajduje się on na tak zwanym szlaku krawędziowym. Nazwa wzięła się stąd, że szlak ten wiedzie między Roztoczem Środkowym a Równiną Biłgorajską. Do Rezerwatu Czartowe pole dojedziemy od strony Józefowa i Suśca mijając po drodze Oseredek z ciekawym muzeum pożarnictwa. Wchodząc na teren rezerwatu należy pamiętać o tym, że jest on pod ścisłą ochroną, co oznacza, że zabronione jest zrywanie czy niszczenie rosnących w nim okazów... Przez część Czartowego Pola przebiega ścieżka przyrodniczo–dydaktyczna, której długość wynosi niecałe półtora kilometra. Chcąc przejść ją od początku do końca, powinniśmy kierować się szlakiem niebieskim. Poruszając się po ścieżce zauważymy szereg tablic informacyjnych, dzięki którym będziemy mieli możliwość zaznajomienia się z licznymi faktami przyrodniczymi. Na jednej z nich, tuż obok obelisku, który powstał w 1931 roku przeczytamy, że jego autorami są żołnierze ze Szkoły Podhorążych Sanitarnych. Na ten moment pomnik ten ma symbol historyczny i ma za zadanie czcić pamięć tych, którzy walczyli na terenach roztoczańskich z okupantem niemieckim... Ścieżką przyrodniczo–dydaktyczną każdego roku przemierza bardzo duża liczba turystów, stąd też jest ona dobrze przygotowana na zwiedzanie. Mowa tutaj przede wszystkim o wybudowaniu pomostów, schodów, a w niektórych miejscach również poręczy, dzięki którym łatwiej przejść przez trudny teren. Warto wiedzieć, że ścieżka podzielona jest na dolną oraz górną. Obydwie są godne uwagi, dlatego wybierając się do rezerwatu, zarezerwujmy sobie więcej czasu wolnego, żeby móc przejść zarówno przez jeden, jak i drugi wariant.
Rezerwat Czartowe Pole – jego historia i atrakcje
Turyści, którzy chcą dotrzeć do rezerwatu, powstałego 21. lipca 1958 roku, powinni się kierować na drogę Józefów – Susiec. Głównym powodem, dla którego zdecydowano się na utworzenie rezerwatu była ochrona odcinka rzeki Sopot i jej doliny. Jeżeli chodzi o powierzchnię Czertowego Pola, to ma ono niecałe sześćdziesiąt cztery hektary, z czego ścisłej ochronie podlega tylko niecałe dwadzieścia siedem hektarów. Zastanawiasz się skąd wzięła się nazwa rezerwatu? Otóż ma ona związek z legendą, według której w przeszłości, po śródleśnej polanie "jeno czarci tam hasali". Choć jak już wspomniano, teren rezerwatu to nie tylko polana, ale przede wszystkim dolina rzeki Sopot. To co zasługuje na szczególne wyróżnienie i stanowi największą atrakcję doliny, to dwa wodospady. Jeden z nich ma wysokość aż półtora metra, co na żywo robi duże wrażenie. Tym bardziej, że wodospady te są nierówne, a w pewnych odcinkach tworzą wręcz wysepki. Wybierając się na wędrówkę po rezerwacie trzeba założyć wygodne obuwie, ponieważ poza płaskimi terenami są też te strome, jak np. zbocza doliny... Podziwiając piękno przyrody, możemy zauważyć bardzo rzadko występujące rośliny, a wśród nich storczyk Płatnisty, wawrzynek wilczełyko, narecznica szerokolistna czy parzydło leśne. Oprócz tego z bliska możemy zobaczyć takie okazy jak kasztanowiec biały, jodła pospolita, jesion wyniosły, olsza czarna i wiele innych.
Atrakcje Józefów
W drodze do rezerwatu Czartowe Pole będziemy mijali m.in. ruiny papierni, przy której warto się na chwilę zatrzymać. Powstała ona w pierwszej połowie XVIII wieku i należała do największych zakładów, jakie istniały w Królestwie Polskim. Bardzo interesujące jest to, że papier nie był tam produkowany z drzew, których w okolicy było pod dostatkiem, lecz ze starych szmat. I choć produkowano go ręcznie, to posiadał znak wodny przedstawiający herb Zamoyskich lub monogramu ordynata. Zakład prowadził swoją działalność do roku 1883, w którym to zabudowania zostały zniszczone przez pożar. Jednak ruiny zakładu produkcyjnego zachowały się po dziś dzień.
Czartowe Pole to miejsce sczególnie warte polecenia osobom preferujacym waktywny wypoczynek. Wyjątkowy mikroklimat doliny Sopotu, bogactwo roślin i przepiękne widoki to argumenty przemawiajace za wpisaniem wizyty w rezerwacie do planu wycieczki po Roztoczu. Mimo, że popularność Czartowego Pola ustępuje nieco słynnym, pobliskim Szumom na Tanwi w oklicy Suśca to pozim atrakcyjności turytycznej oraz walorów przyrodniczych według niektórych nawet je przewyższa.