Kościół w Narolu, obok Pałacu hr. Łosiów, zabytkowego Ratusza oraz Cerkwi na Krupcu stanowi jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych miasta.
Historia
Historia kościoła narolskiej społeczności katolickiej rozpoczyna się w XVI w. od drewnianego kościoła w Zagrodach. Historia miasta wspomina także inną drewnianą kaplicę, dedykowaną św. Annie, ufundowaną w 1610 roku przez Grzegorza Łaszcza. Jednak dzisiejszy kościół w tym miejscu to budowla powstała w latach 1790-1804 staraniem hr. Feliksa Antoniego Łosia i jego syna Feliksa Antoniego właścicieli pałacu w Narolu i fundatorów obecnego kościoła. W roku 1804 oddany zostaje okazały kościół parafialny. Jest to potężna murowana budowla na planie krzyża z nawą główną i dwoma kaplicami oraz wysoką wieżą. Kościół w Narolu nie przetrwał zmagań I Wojny Światowej, podczas której austriaccy ułani podpalają go niszcząc wnętrze. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę świątynia zostaje odnowiona, wyposażona w obecny drewniany ołtarz z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej oraz polichromię.
Budynek
Kościół w Narolu znajduje się na zachodniej stronie Rynku, z prezbiterium skierowanym na zachód. Jego architektura jest klasycystyczna, murowana, jednonawowa, z półkolistym zakończeniem prezbiterium. Po obu stronach kościoła znajdują się kwadratowe kaplice. Górna część wieży imituje wygląd historycznej, zniszczonej. Wnętrze kościoła dzieli kilka filarów.
Narolskie sanktuarium kryje w sobie cenne zabytki. Wewnątrz znajduje się drewniany, polichromowany ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej i figurami św. Piotra i Pawła. Drewniane organy pochodzą z 1925 roku.
Dzieje współczesne
Ksiądz dziekan Andrzej Pikula po zbiórce środków w roku 2000 doprowadza do gruntownego remontu wnętrza budynku. Odnowiony zostaje drewniany ołtarz jak również zabytkowe organy. Kolejnym istotnym wydarzeniem we współczesnych dziejach kościoła jest rewitalizacja narolskiego rynku, w skład której wchodzi kompleksowe odnowienie kościoła i muru.
Na placu kościelnym na uwagę zasługują dzwonnica znajdująca się przy bramie głównej, przykościelna kaplica oraz jedno z najoryginalniejszych epitafiów jakie można spotkać w okolicy. Epitafium Ignacego Duszala, które znajdziemy na zabytkowym murze kościelnym. W obrębie kompleksu kościelnego warto zwrócić uwagę na wiekowe lipy- pomniki przyrody.