Z Krakowa na Roztocze
Z Krakowa na Roztocze
Kraków- dawna stolica Polski to wyjątkowe z miast. Jest szczególnie chętnie wybierany przez turystów nie tylko krajowych lecz również przybywających z zagranicy. Kraków to do dziś prawdziwe centrum historii, kultury i sztuki. Wawel, rynek, kościół Mariacki, bliskość polskich gór to jedne z największych atutów grodu Kraka.
Dokąd na wakacje wyjeżdżają Krakowiacy? Jedni decydują się na wyjazd nad morze inni zwiedzają obecną stolicę. My jednak polecamy mieszkańcom Krakowa wyjazd na Roztocze. Roztocze zachwyca swoim urokiem a jednym z jego największych atutów jest niewielki ruch turystyczny, którego zbyt duże natężenie może sprawić, że wymarzony urlop zamieni się w prawdziwy koszmar. Na Roztoczu nie trudno znaleźć rowerowe szlaki, piesze ścieżki czy zwiedzać opuszczone wsie nie spotykając na swojej drodze innych turystów. Dlatego właśnie Roztocze przyciąga urlopowiczów z całego kraju, którzy raz zachwyciwszy się tą wyjątkową krainą wracają tu chętnie o każdej porze roku.
Przyroda Roztocza
Krajobraz Roztocza to połączenie lasów, pól i łąk. Ilość lasów na Roztoczu jest na wyjątkowo wysoka w skali kraju. Oprócz najczęściej spotykanych sosen rosną to również typowe chociażby dla Karpat buki czy dęby. Roztocze to również miejsce, gdzie spotkać można potężnych rozmiarów jodły dochodzące wysokością do poziomu blisko 50 m. Na tutejszych polach jak okręty na morzu dryfują samotne dzikie drzewa wiśni, jabłonie, grusze a przy polnych drogach napotkać można również wyjątkowej urody wierzby lub samotne lipy. Roztocze to wyjątkowy klimat, który jest wypadkową nieskażonego świeżego powietrza, wysokiej ilości bezwietrznych i słonecznych dni w ciągu roku. Najnowsze badania dowodzą, że na Roztoczu znaleźć można miejsca gdzie natężenie jodu jest porównywalne z poziomem notowanym nad Morzem Bałtyckim.
Wody Roztocza
Przez Roztocze płyną strumienie i rzeki nadzwyczajnej czystości, które swoje źródła biorą w gęstwinie ciemnych lokalnych lasów. Trudno porównać je do górskich strumyków płynących w stronę Krakowa z Tatr. Jednak w konfrontacji z Wisłą wypadają znacznie lepiej.
Roztoczański dorobek kulturalny
Podkarpacka część Roztocza podobnie jak Kraków to obszary dawnej Galicji jednak cześć wysunięta na Północ to dawny zabór rosyjski. To połączenie sprawia, że Roztocze nazwać można śmiało pograniczem. Nazwa pogranicze odnosi się nie tylko do bliskości granicy z Ukrainą a wspomnieć tu trzeba że Roztocze geograficznie sięga aż do Lwowa. Pogranicze to również granica kultur społeczności, które żyły w tych regionach przez długie dziesięciolecia tworząc wyjątkową w skali Polski a nawet Europy w symbiozę kultur. Polacy, Rusini, Żydzi a nawet Niemcy mieszkali obok siebie tworząc lokalne wspólnoty. Faktem zauważalnym do dziś są pozostałości budynków sakralnych. W większości miast na Roztoczu znaleźć można było zarówno katolicki kościół jak i żydowską synagogę oraz grekokatolicka cerkiew. Zwiedzając Roztocze możemy podziwiać do dziś pozostałości tych elementów architektury. Drewniane cerkwie tworzą dziś szlak architektury drewnianej a jej najcenniejszym elementem jest cerkiew w Radrużu będąc na liście dziedzictwa Unesco czy cerkiew w Gorajcu. Najciekawszy na Roztoczu kościół to z pewnością Modrzewiowa świątynia w Tomaszowie Lubelskim.
Wypoczynek na Roztoczu
Roztocze to miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Tutejsze jeziora stawy i zalewy to doskonałe miejsce dla amatorów wypoczynku nad wodą. Krasnobród, Majdan Sopocki, Józefów to typowe leśne zalewy z piaszczystymi plażami. Na Roztoczu nie zabraknie również miejsc dla wędkarzy. Bogate w różnorodne gatunki ryb łowiska zachęcają do spędzenia czasu nad taflą jeziora czy rzeki. Rzeki płynące przez Roztocze to również miejsce organizacji wielu spływów kajakowych. Liczne wypożyczalnie kajaków zachęcają do spływu po Tanwi w okolicach rezerwatu Szumy. Będąc w okolicach Krasnobrodu przez Zwierzyńca warto wziąć pod uwagę udział w spływach kajakowych po szerokim nurcie malownicza wijącej się wśród pól i lasów rzece Wieprz lub popływać rowerkiem wodnym po zalewie. Dla turystów wybierających wschodnią część Roztocza polecamy spływy po rzece Sołokija, które organizowane są między innymi w okolicach Lubyczy Królewskiej. Roztocze jest również miejscem idealnym wręcz do uprawiania turystyki rowerowej. Umiarkowany ruch samochodów w połączeniu z niezliczoną ilością ścieżek i tras rowerowych wytyczonych wśród miejscowych lasów, biegnących o biednej atrakcje do drugiej to wymarzone warunki dla amatorów jednośladów. Wyjeżdżając z Krakowa na Roztocze nie zawsze łatwo zabrać ze sobą rower. Chcąc wybrać się na rowerową wycieczkę po Roztoczu warto skorzystać z wielu wypożyczalni rowerów, hulajnóg elektrycznych czy terenowych motocykli. Infrastruktura obsługująca ruch rowerzystów dynamicznie rozwija się na Roztoczu. Łatwo znaleźć tutaj miejsce obsługi rowerzystów, wiaty przystankowe czy serwisy rowerowe.
Wypożyczalnie sprzętu -Roztocze
Bunkry na Roztoczu
Pozostałości umocnień linii Mołotowa czyli kompleksów betonowych schronów z czasów II Wojny Światowej ukrytych wśród roztoczańskich lasów to prawdziwa atrakcja turystyczna, która przyciąga w te strony miłośników historii i i militariów. Majestatyczne, betonowe budowle zachowane w niezłym stanie są prawdziwą ciekawostką. Niełatwo je znaleźć. Wybierając się więc na eksplorację linii bunkrów linii Mołotowa na Roztoczu warto wcześniej zapoznać się z dokładną lokalizacją schronów i trasą dojścia lub dojazdu.
Dojazd z Krakowa na Roztocze
Aby dojechać z Krakowa na Roztocze można wybrać kilka środków transportu. Odległość z grodu Kraka do Tomaszowa Lubelskiego to około 300 km. Podróż samochodem wydaje się najwygodniejszym i najszybszym sposobem dotarcia na Roztocze. Wyjeżdżając z Krakowa najłatwiej poruszać się autostradą A4, z której zjechać należy na węźle Jarosław Zachód na obwodnicę miasta Jarosław. Następnie zjeżdżając na rondzie skierować na drogę Wojewódzką nr 865 w kierunku na Bełżec a w samym Bełżcu skręcić w lewo kierunku Tomaszowa Lubelskiego, który jest największym miastem Roztocze. Przejazd z Krakowa do Tomaszowa Lubelskiego zajmuje około trzy i pół godziny. Podróż na Roztocze pociągiem możliwa jest praktycznie jedynie do Lubaczowa -największego miasta graniczącego z Roztoczem Wschodnim. Z Krakowa do Jarosławia dojedziemy bezpośrednio korzystając z dużej ilości połączeń. W Jarosławiu jednak konieczna jest przesiadka na szynobus relacji Jarosław -Horyniec. Na trasie z Krakowa do Lubaczowa czy Tomaszowa Lubelskiego bądź Zamościa znajdziemy bardzo dużą ilość połączeń autobusowych. Warto więc rozważyć przejazd autobusem, który które nie jest może najszybszy ale najłatwiej nam będzie dopasować połączenie do naszych potrzeb.