Trasa rowerowa nr 2 Stara Huta- Werchrata-Łówcza
Trasa II. Hucińska
Trasa długości ok. 36 km.
Rodzaje dróg: asfaltowe, żwirowe, piaszczyste, trawiaste, nieremontowane.
Poziom trudności: średnio-trudny.
Przewyższenia: bardziej pod górę niż w dół. Podjazdy: pod Górę Brusno od strony Werchraty, co
najmniej cztery, na Łówczy, dwa. Zjazdy: z góry Brusno, z Chmieli, z Polanki Horynieckiej, z
Płaskowyżu Łówczy.
Czas przejazdu: jedn dzień zupełnie wystarczy.
Początek trasy znajduje się w Starej Hucie gdzie w XVIII wieku znajdowała się huta szkła kryształowego. Jedziemy drogą na wschód. 300 m dalej po lewej krzyż bruśnieński z płaskorzeźbą anioła, po prawej w lesie cmentarz greckokatolicki. Dalej prosto. Po 500 m po lewej pozostałości po silosie dawnego PGR i kolejny krzyż bruśnieński. Potem dalej na wschód, po 700 m rozwidlenie, wybieramy lewą drogę. Po 500 m rozwidlenie, skręcamy w prawo w stronę światła. Potem w lewo wzdłuż ściany lasu. Po 500 m osiągamy Dahany. W dole pozostałości po wsi, na górze koryto dahańskie. Jedziemy środkiem połoniny, potem wzdłuż krawędzi lasu i skręcamy pod kątem 90 stopni w lewo, w dół i potem w prawo przy ścianie lasu i w lewo na końcu polany, do kamiennego krzyża.
Stamtąd 700 m do drogi Narol – Werchrata, tam w prawo i po 1600 m osiągamy Monastyrz. Po lewej tartak, po prawej źródła Raty. Jedziemy drogą wzdłuż koryta rzeki 1800 m, mijamy skrzyżowanie na Mrzygłody i znajdujemy się w Werchracie. Po lewej krzyż w nieistniejącym już przysiółku wsi: Bohusze.
Za krzyżem skręcamy w prawo na most na Racie, potem w prawo i w lewo. Dalej prosto na południe, po 3000 m skrzyżowanie, jedziemy prosto. 1000 m dalej ostry zakręt w lewo, po 300 m po lewej leśna droga na Zające. Jedziemy prosto. 3000 m dalej skrzyżowanie, jedziemy prosto pod górę. Po ok. 2000 m Góra Brusno. Po lewej wieża pożarowa, w dole bruśnieńskie kamieniołomy.
Wracamy w dół do skrzyżowania, które mijaliśmy wcześniej i skręcamy w lewo. W prawo droga z zakazem wjazdu. Jedziemy prosto na północ mijając po prawej dwa krzyże, jeden kamienny, drugi z żeliwnym zwieńczeniem. Przy trzecim krzyżu skręcamy w lewo w dół. Po 1500 m docieramy do Agroturystyki w Polance Horynieckiej. Stamtąd na południe jedyną tu drogą.
Po 1900 m po lewej droga na cmentarz w Bruśnie Starym. Jedziemy prosto w dół przez Polankę Horyniecką obok krzyża po lewej, krzyża po prawej, potem znów krzyża po lewej, zakręt i znów krzyż po lewej i krzyż po prawej ( 800 m ) i jesteśmy w Bruśnie Nowym.
Tam łatwo trafiamy pod cerkiew, od cerkwi 1500 m drogą na północ, tam w prawo przez most na drogę Powiatową Nieremontowaną. Dalej prosto, po 2300 m po prawej droga w kierunku Huty Złomy, Młodowców, Kapliczki Tatarskiej, jedziemy prosto. 200 m dalej po prawej w lesie jeden z najstarszych krzyży bruśnieńskich tzw. RONCZLIS. 1800 m dalej skrzyżowanie, z lewej dochodzi droga z Rudki, jedziemy w prawo. 500 m dalej rozstaje, skręcamy w lewo, w drogę, która prowadzi na Łówczę, po 200 m docieramy do Bramy Roztocza ( dwa kasztanowce).
Potem prosto 600 m i w lewo, przed figurą na wysokim wzgórku w prawo i obok kościoła i cmentarza ( w głębi za cmentarzem cerkiew pod wezwaniem św. Paraskewy) na północ, po ok 200 m tam gdzie droga rozwidla się ( ta prosto prowadzi do Narola) skręcamy w prawo na wschód i jedziemy przez Garby ( 2400 m ) do końca Łówczy.
Zjeżdżamy w dół i przy przystanku w lewo na płaskowyż. Dalej cały czas prosto z widokiem na Wielki Dział 2600 m na Hutę Złomy. Tam na skrzyżowaniu przy kaplicy w prawo i po 800 m przy krzyżu na Ruskich Złomach w lewo ścieżką dydaktyczno-przyrodniczą
na Kobyle Jezioro, w stronę Źródeł Tanwi.
600 m prosto, lekko w dół i pod górę za znakiem niebieskiego szlaku na Stara Hutę.