Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu
Na Roztoczu w miejscowości Bełżec niedaleko Tomaszowa Lubelskiego znajduje się Muzeum upamiętniające funkcjonowanie niemieckiego, nazistowskiego obozu zagłady. Podczas II Wojny Światowej w okresie od marca do grudnia 1942 roku wymordowano tutaj około 450 000 ludzi. Ginęli przede wszystkim Żydzi z terenów Generalnej Guberni. Do Bełżca przyjeżdżały również transporty Żydów z Niemiec, Austrii, Czech i Słowacji.
Historia Obozu w Bełżcu
Budowa obozu w Bełżcu rozpoczęła się w listopadzie 1941 a pierwszy transport przybył już 17 marca 1942. Obóz zlokalizowany w pobliżu stacji kolejowej, która zapewniała dobrą komunikację transportowanych Żydów. Transporty nadchodziły głównie z kierunków Lublin i Kraków jak również Lwów. W obozie funkcjonowało 6 komór gazowych zapewniających ciągłość w masowej eksterminacji ludności żydowskiej. Wybrane przypominały wyglądem łaźnie dla zmylenia przebywających to więźniów. Całość czynności związanych z usuwaniem i grzebaniem zwłok wykonywała grupa około 500 więźniów pochodzenia żydowskiego. Nadzór nad nimi sprawowało około 100 jeńców wojennych przeważnie Ukraińców. Dowództwo w obozie powierzone było kolejno 2 komendantom. Dowództwo pełnili Christian Wirth i Gottlieb Hering. Załoga żołnierzy SS to około 40 osób. Obóz zakończył działalność w grudniu 1942. Prawdopodobnie przyczyną zaprzestania funkcjonowania obozu był brak miejsca na grzebanie kolejnych partii ciał zamordowanych. Po zakończeniu działalności rozpoczęto akcję zacierania śladów i palenia masowych grobów.
Muzeum i Miejsce Pamięci W Bełżcu
W miejscu gdzie działał obóz w 2004 roku powstało muzeum i miejsce pamięci. Funkcjonuje jako oddział muzeum w Majdanku. Muzeum i miejsce Pamięci w Bełżcu pełni dwie zasadnicze funkcje. Pierwsza to upamiętnienie mordu i oddanie czci zamordowanym Żydom. Koncepcja pomnika jako kamiennej konstelacji wpisuje się w żydowską tradycję oddawania czci zmarłym. Ściana z imionami pomordowanych i jej wielkość ukazuje skalę mordów jak również uosabia każdą z ofiar.
W ekspozycji muzeum poznać można historię budowy i funkcjonowania obozu, historię życia zebranych ofiar. Zwiedzając Roztocze warto zatrzymać się w Bełżcu i zwiedzić muzeum miejscu pamięci w Bełżcu by poznać tragiczną historię tysięcy zamordowanych przez niemiecką faszystowską machinę zbrodni.