Horyniec Zdrój Dojazd i trasy
Jak dojechać do gminy
Horyniec-Zdrój?
Gmina Horyniec‑Zdrój leży w północno-wschodniej części województwa podkarpackiego i na wschodzie powiatu lubaczowskiego. Od wschodu graniczy z Ukrainą. W czasach historycznych gmina jednocześnie należała do powiatów: lubaczowskiego (woj. bełskie) i rawsko‑ruskiego (woj. lwowskie).
Przez gminę Horyniec–Zdrój przebiega licząca 130 lat linia kolejowa Jarosław – Sokal. Dziś jest czynna w ograniczonym zakresie — brak możliwości dotarcia do Rawy Ruskiej). Istnieją połączenia (szynobusy) Jarosław – Horyniec‑Zdrój oraz w sezonie letnim Rzeszów – Lublin.
Gmina Horyniec–Zdrój leży na wschodnich kresach naszego państwa, posiada od czasów przedwojennych (mapa 2) dość dobrze rozwiniętą sieć dróg, podobnie jak cały powiat lubaczowski.
Drogi były, są i będą podstawą rozwoju społeczności gminy, co ma szczególnie znaczenie w branży turystycznej. Do Horyńca-Zdroju prowadzi wiele z nich:
- od zachodu do Jarosławia autostrada A4, a od Jarosławia (ok. 60 km) drogi wojewódzkie nr 865 z Sieniawy oraz 867 przez Lubaczów.
z centralnej Polski dojedziemy drogą krajową nr 17. prowadzącą do granicy państwa, by z Hrebennego drogą nr 867 dotrzeć na teren gminy Horyniec-Zdrój;
z krajowej 17. możemy w Bełżcu skierować się do Narola, aby przez Wolę Wielką dojechać do Werchraty i Horyńca-Zdroju;
do celu dojedziemy również od Tarnogrodu do Cieszanowa drogą nr 863 i przez Chotylub dotrzemy drogą powiatową do Nowego Brusna i Horyńca‑Zdroju;
zdecydowanie odradzam podróż od drogi wojewódzkiej nr 865 z Płazowa przez Łówczę do Nowego Brusna ze względu na bardzo zły stan nawierzchni.
Do Horyńca-Zdroju dojechać można również, korzystając ze środków komunikacji państwowej (PKS) i prywatnej – busami z Warszawy, Lublina, Zamościa i Tomaszowa Lubelskiego. Z zachodniej Polski dojazd do Horyńca prowadzi od Jarosławia do Lubaczowa lub bezpośrednio do Horyńca-Zdroju. Jak już wspomniałem, przez Horyniec‑Zdrój prowadzi również linia kolejowa. Jednak obecnie jej atrakcyjność (dostępność) pozostawia wiele do życzenia. Miejscowe połączenia nie są kompatybilne z rozkładem krajowym.
Na obszarze gminy wytyczonych jest szereg szlaków turystycznych i rowerowych. Są one dość dobrze przygotowane (np. szlak rowerowy Green Velo).
Szlak wiedzie przez urokliwe przyrodniczo miejsca na terenie gminy z unikatowym dziedzictwem kulturowym. Warto przypomnieć, że w polskim prawodawstwie z uroków lasów (dominujących w krajobrazie gminy) korzystać można, przemieszczając się pieszo, rowerem lub pojazdem konnym. Z powyższego wynika, że bez ograniczeń możemy poruszać się po wyznaczonych trasach, szlakach, chyba że znaki leśników tego zakazują.
Autor: dr Marek Wiśniewski Tekst dostępny w publikacji: Horyniec Zdrój i okolice-krynice wschodu Przewodnik dla kuracjuszy i turystów