Guciów skansen wsi polskiej
A gdyby tak cofnąć się w czasie i zobaczyć, jak wyglądało życie mieszkańców Roztocza kilkadziesiąt lat temu? W Guciowie jest to możliwe za sprawą skansenu wsi polskiej. Wizyta w tym miejscu to niesamowita podróż do przeszłości. Pozwala uzmysłowić sobie, jak wiele zmieniło się na przestrzeni lat i docenić, jakimi dobrami otaczamy się w dzisiejszym świecie. Bo narzędzia, jakie znajdziemy w "Zagrodzie Guciów" to prawdziwe relikty przeszłości. Zwiedzanie skansenu to atrakcja dla wszystkich – niezależnie od wieku.
Gdyby przejechać się teraz po wsiach, to w większości przypadków naszym oczom ukazałyby się piękne domy z garażami, balkonami i dużymi tarasami. Znalezienie gospodarstwa z dachem krytym słomą praktycznie graniczy z cudem. A w Guciowie mamy okazję zobaczyć nie tylko taki domek, ale jego wyposażenie czy pojazdy, dla których czas się dawno zatrzymał. Tym samym przyjazd do zagrody to doskonała lekcja historii dla najmłodszego pokolenia. Mają bowiem niepowtarzalną okazję, przekonać się jak wyglądało życie ich przodków, co dla dzieci może być wręcz nie do uwierzenia.
Zagroda Guciów i jej atrakcje
Aby dotrzeć do skansenu wsi polskiej, musimy kierować się na Roztocze Środkowe. Guciów położony jest bowiem w gminie Zwierzyniec. Kiedy zjawimy się na miejscu, będziemy mogli nie tylko zwiedzić muzeum, ale też odwiedzić karczmę czy skusić się na jakiś gadżet w sklepie z pamiątkami. Ale zacznijmy od największej atrakcji, czyli muzeum. W skład zagrody, która stanowi część muzealną wchodzą aż trzy zabudowania. Mianowicie jest to dom, a raczej chałupa, zamieszkiwana niegdyś przez tutejszą ludność, a także stodoła i obora, w której trzymano zwierzęta gospodarskie. Dwa pierwsze obiekty powstały w XIX wieku, natomiast obora została wzniesiona nieco później, bo na początku XX wieku. Co można zobaczyć w murach tych budynków? Jako że mamy do czynienia ze skansenem wsi polskiej, to też zgromadzone są w nich przeróżne przedmioty codziennego użytku, które w przeszłości można było znaleźć w każdej chałupie na wsi. Zwiedzanie muzeum, które przypomina o tym, jak wyglądało życie roztoczańskiej ludności przed wieloma laty jest o tyle ciekawe, że możemy nawet nie mieć pojęcia, do czego niektóre przedmioty mogą służyć. Ale nie jest to jedyna wystawa, jaką możemy podziwiać będąc w Guciowie. Inną, równie interesującą jest wystawa meteorytów oraz impaktytów i tektytów. Warto podkreślić, że pochodzą one nie tylko z terenów Polski, ale całego świata. Z punktu widzenia miejsca, w jakim się znajdujemy, czyli Zagrody Guciów położonej w Roztoczu, najważniejszym meteorytem jest ten o nazwie Zakłodzie. Zalicza się on do prawdziwych perełek i unikatów, ponieważ jest ostatnim meteorytem, jaki został znaleziony na terenie Polski. Dokładnie stało się to w 1998 roku, a odkrywcą był Stanisław Jachymka. Zakłodzie nie jest małym meteorytem, bo jego ciężar wynosi nieco ponad osiem i pół kilo.
Ale na tym nie koniec atrakcji, bo na terenie zagrody znajduje się też muzeum, w którym możemy ujrzeć ślady, pozostawione przez ostatnie dinozaury, jakie zamieszkiwały nasze tereny. Oglądanie tej wystawy to ogromna frajda dla dzieci, a szczególnie chłopców, którzy są zafascynowani światem dinozaurów i wszystkim, co jest z nimi związane.
Kilka słów o historii Guciowa i regionalnej kuchni
Pierwotnie, na początku XIX wieku roztoczańska wieś nosiła nazwę Grele. A to dlatego, że mieszkało w nich tylko kilku chłopów i wszyscy nosili to samo nazwisko, od którego powstała nazwa wsi. Po kilku latach została ona jednak przekształcona na Guciów i tak brzmi po dziś dzień. Z uwagi na to, że tereny te były porośnięte lasem, to chcąc postawić gospodarstwo, najpierw trzeba było wykarczować rosnące drzewa. Jeżeli chodzi o to, z czego utrzymywała się XIX wieczna ludność osiadła w Guciowie, to głównie było to rolnictwo. Ale niektórzy chłopi trudnili się również rzemiosłem i wyrobem narzędzi rolniczych czy wozów. Chodzili oni też do pracy pańszczyźnianej, ale zgodnie z zachowaną wiedzą, odbywało się to średnio raz na dwa tygodnie. Tyle o historii, a co z regionalną kuchnią? Otóż będąc w Zagrodzie Guciów obowiązkowo powinniśmy zawitać do karczmy, w której będziemy mieli możliwość skosztowania wielu przysmaków, jakich nie dostaniemy w żadnej innej części Polski. Do takich regionalnych specjałów zaliczamy między innymi Rzeszczopniaki, czyli pierogi, które zostały ulepione nie tylko z ziemniaków i sera, ale również z kaszy gryczanej. Z dodatkiem kaszy gryczanej możemy skosztować też Łupcie. Pod tą tajemniczą nazwą kryją się gołąbki z kaszy i grzybów. A na miłośników zup czeka zupa z pokrzywy.
Skansen wsi polskiej Zagroda Guciów to magiczne miejsce, w którym czas zwalnia, a my przenosimy się do dalekiej przeszłości, która w niczym nie przypomina naszej teraźniejszości. Zdecydowanie warto się tutaj wybrać będąc na Roztoczu, aby poznać klimat skansenu i dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o dawnych mieszkańcach Roztocza. A te potrafią być zaskakujące i zadziwiające. Dlatego warto tu przybyć i poznać historię wsi polskiej.