Huta Różaniecka to niewielka miejscowość w gminie Narol, której sporym atutem jest mała odległość od jednej z największych atrakcji turystycznej tej części Roztocza. Pobliskie Szumy na Tanwi przyciągają w te strony tysiące turystów. Wyjeżdżając z Huty Różanieckiej w kierunku Suśca przed wzgórzem napotkamy ruiny malowniczej cerkwi.
Historia
Ta sakralna budowla z roku 1853 była świątynią dla wyznawców religii greckokatolickiej z okolicy. Wchodziła w skład greckokatolickiej parafii w Płazowie. Ta niewielka cerkiew położona w sąsiedztwie cmentarza nie przetrwała burzliwych wydarzeń II wojny światowej. Została zniszczona przez działania armii niemieckiej 26 czerwca 1943 roku. Cerkiew w Hucie Różanieckiej spłonęła w wyniku niemieckiej akcji pacyfikacyjnej.
Murowana cerkiew pod wezwaniem Świętego Mikołaja w Hucie Różanieckiej. W cerkwi celebrowany był kult ikony Świętego Mikołaja. Według przekazów wizerunek ten czczony był pierwotnie w położonym w pobliżu wsi Monasterze. Mnisi wybudowali następnie świątynię w Hucie Różanieckiej, która stała się następnie samodzielną parafią.
Dziś ruiny cerkwi są lokalną atrakcją turystyczną, która przyciąga tu miłośników architektury sakralnej. Ruiny cerkwi są wdzięcznym obiektem prac fotograficznych. Malownicze fotografie nabierają wyjątkowego charakteru szczególnie o wschodzie i zachodzie słońca.
Zniszczony budynek już prawie całkowicie przejęty jest przez naturę, wokół niego rozsianych jest kilkanaście krzyży prawdopodobnie z XIX wieku. Całość tworzy urokliwy krajobraz, nad którym warto się na chwilę zatrzymać.
W sąsiedztwie ruin warto odwiedzić pozostałości morskiego klifu z okresu miocenu.