Jedną z atrakcji wchodzącą w skład infrastruktury zalewu w Jacni jest tężnia solankowa. Ciekawie wkomponowana w architekturę obiektów przy zalewie przyciąga osoby chcące skorzystać z dobroczynnego działania solanki i w ciekawych okolicznościach przyrody słuchając relaksacyjnej muzyki zadbać o swoje zdrowie.
„Tężnia solankowa w Jacni.
Zastosowana tężni. Oryginalna solanka z Zabłocia wydobywana jest od 1982 roku z odwiertu Korona w miejscowości Uzdrowiskowej Zabłocie. Solanka z głęboko położonych złóż wód leczniczych -solanek jodkowych jest to naturalny surowiec o potwierdzonych właściwościach leczniczych przeznaczony do pielęgnacji zdrowia i urody, tradycyjnie stosowany do kąpieli i inhalacji. Solanka z Zabłocia zalegająca na dużej głębokości 45650 m to zakonserwowany relikt ciepłego morza. Solanka jest produktem wyjątkowym na skalę światową ze względu na stabilną, przebadaną i udokumentowaną zawartość biogenicznego jodu dochodzącą do 140 mg/l. Jod pochodzący z mineralizacji alg morskich oraz podwyższona zawartość wapnia i magnezu nadają solance wyjątkową skuteczność.
Inhalacje solankowe wspomagają profilaktykę i leczenie następujących schorzeń: nieżyt górnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli oraz zatok, rozedma, pylica płuc i astma oskrzelowa, niedoczynność tarczycy, nerwica wegetatywna, stres, ogólne wyczerpanie, stany wyczerpania głosowego, alergiczne choroby górnych dróg oddechowych.
Inhalacje solankowe ponadto wspomagają: komfort oddychania, zwalczanie i hamowanie stanów zapalnych, nawilżanie śluzówki.
Przeciwwskazania: ostre stany zapalne dróg oddechowych, nadczynność tarczycy uczulenie na Jod lub którykolwiek ze składników solanki.
Inhalacje powinny odbywać się kilka razy w tygodniu i trwać od 45 do 60 minut”
Napis na tablicy informacyjnej przy tężni solankowej nad zalewem w Jacni