Sczebrzeszyński Park Krajobrazowy
Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy powstał w roku 1991 roku i zajmuje powierzchnię 20209 hektarów. Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy utworzono w celu ochrony i zachowania wartości przyrodniczych, historycznych, kulturowych i krajobrazowych wschodniej części Roztocza Zachodniego. Jest to obszar wyjątkowo dużej ilości wąwozów lessowych, których sieć pomiędzy Szczebrzeszynem a Wywłoczką należy do największych i najpiękniejszych w Polsce. Najbardziej wartościowe pod względem przyrodniczym są silnie rozczłonkowane zbiorowiska leśne z dużym udziałem boru jodłowego i buczyny karpackiej porastające zbocza wzniesień i wąwozów. W parku występuje wiele gatunków roślin rzadkich i chronionych takich jak żywiec gruczołowaty, parzydło leśne, podkolan biały, szałwia lepka, bluszcz pospolity, wawrzynek wilczełyko, zawilec wielokwiatowy, rosiczka okrągłolistna i pośrednia, wełnianka pochwowata, żurawina błotna, jaskier Kaszubski i wiele innych.
W świecie zwierząt na uwagę zasługuje gromada ptaków, w której występuje ponad 100 gatunków. Do ciekawszych należy grodziec krwawodziób, jastrząb puszczyk, krogulec, płomykówka, muchołówka żałobna, dudek, rycyk, kląskawka, derkacz, trzmielojad, głuszec i orlik krzykliwy. Dużą osobliwością przyrodniczą objętą ochroną w formie pomników przyrody są wiekowe drzewa jak na przykład lipa drobnolistna w Szperówce o obwodzie pnia 920 cm oraz malowniczo położone źródła w Zaporożu, Radecznicy i Ttrzęsinach.
Wśród zabytków kultury godnymi polecenia są Grodzisko w Sąsiadce i w Szczebrzeszynie benedyktyńskiej kościół pobarokowy, klasztor i park w Radecznicy, zespół kościelny i ruiny starego kościoła w miejscowości Mokrelipie a także kościół parafialny pofranciszkański oraz cerkiew i synagoga w Szczebrzeszynie.