Dahany. Punkt widokowy
Punk widokowy na terenie nieistniejącej wioski Dahany, przysiółka Werchraty położony u stóp
wschodniego skłonu Wielkiego Działu. Początki wsi sięgają końca XVIII wieku. Po wysiedleniu w 1946
roku ludności ukraińskiej wieś została przejęta przez PGR Stara Huta, po którym jako relikt okresu
socjalizmu w Polsce pozostało betonowe koryto do pojenia zwierząt hodowlanych, odlane w ramach
czynu społecznego, z wydrapanym na nim równaniem dahańskim SROKA (PARTACZ)2꞊ 1983. Dojazd
drogi dojazdowe w administracji Lasów Państwowych), a raczej dojście do punktu widokowego od strony Starej Huty, albo od drogi Narol – Werchrata. Można też na azymut od Niedźwiedzi i Diabelskiego Kamienia skąd również rozciąga się roztoczański widok. Punkt widokowy przy korycie na Dahanach jest jednym z najsławniejszych punktów widokowych Roztocza Wschodniego. Niektórzy porównują go do połonin bieszczadzkich, inni do amfiteatru. Wzrokiem sięgamy z niego od Wielkiego Działu na zachodzie po pasmo Gorajów i wzgórza nad i za Werchratą na wschodzie. Polecany podczas wschodu słońca i zamglenia. O każdej porze roku.
Aut. R. Gmiterek
Dahany na Roztoczu – Niewidziane Dziedzictwo i Naturalne Piękno
Odkryj Dahany – ukryty klejnot Roztocza, gdzie natura i historia łączą się, tworząc niepowtarzalną mozaikę doznań. Odwiedzając Dahany, szczególnie wczesnym, mglistym porankiem, doświadczasz nie tylko niezwykłego spokoju, ale i zanurzasz się w krajobraz przypominający malownicze Bieszczady. Z lasów Roztocza wyłania się widok majestatycznych wzgórz, z Wielkim Działem górującym nad okolicą, sprawiając wrażenie, jakby był wyższy, niż w rzeczywistości.
To miejsce, choć dziś zdaje się być odosobnione, nosi w sobie ślady bogatej i zróżnicowanej przeszłości. Niegdyś zamieszkałe przez ukraińską ludność wsie, obecnie Dahany są cichym świadkiem historii regionu, zachęcającym do poznania minionych epok.
Dahany – Echo Małych Bieszczad na Roztoczu
Dahany, często nazywane Małymi Bieszczadami, oferują wizualne i emocjonalne doświadczenia porównywalne z tymi z bardziej znanego regionu. Tutaj każdy krok prowadzi przez różnorodne krajobrazy – od leśnych ostępów po otwarte przestrzenie wzgórz, gdzie każdy zakręt szlaku odsłania nowe, zapierające dech w piersiach panoramy.
Dla miłośników natury i pieszych wędrówek Dahany są idealnym miejscem. Szlaki przecinające ten obszar umożliwiają obcowanie z dziką przyrodą i cieszenie się jej nieskazitelnym pięknem. Fotografowie znajdą tu niezliczone okazje do uchwycenia niezapomnianych obrazów natury.
Dahany to także cenne źródło wiedzy historycznej. Pozostałości po dawnych mieszkańcach, zarówno materialne, jak i niematerialne, są kluczem do zrozumienia historii tego regionu i jego wielokulturowego dziedzictwa. Opuszczone domostwa, zarośnięte cmentarze – każdy element ma swoją historię do opowiedzenia.