Pomnik Wolności w Horyńcu - Zdroju
Kamieniarka bruśnieńska to dorobek lokalnej hultury i historii. Bruśnieńscy rzeźbiarze ukształtowali charakter Roztocza Wschodniego tworząc wszechobecne kamienne krzyże i figury. Najwybitnieszym przedstawiceielem brusnieńskich kamieniarzy był Grzegorz Kuźniewicz a jedno z jego najwspanialszych dzieł wykonanych na lokalne potrzeby zobaczyć można na cmentarzu w Horyńcu-Zdroju.
Treść tablicy informacyjnej:
Pomnik Wolności w Horyńcu - Zdroju
Inicjatorzy budowy pomnika - Karol Sander i Ludwik Wielkoszewski
Pomnik wzniesiony został w 1928 roku w 10. Rocznicę odrodzenia Państwa Polskiego inicjatywy Ludwika Wilkoszewskiego komendanta Posterunku Policji i Karola
Sandera - kierownika Szkoły w Horyńcu-Zdroju. Jego autorem jest znany rzeźbiarz Grzegorz Kuźniewicz. Pomnik odrestaurowany w ramach współpracy Gminy Horyniec-Zdrój z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Prace restauratorskie prowadził rzeźbiarz Antoni Buchholtz pod kierunkiem prof. dr hab. Janusza Smazy z ASP w Warszawie. Podczas renowacji swoją oryginalną formę z roku 1928 uzyskał orzeł zasiadający na zwieńczeniu kolumny. W trakcie prac konserwatorskich pod figurą żołnierza odnaleziony został list z 1928 roku, którego kopia wraz z przesłaniem z naszych czasów została umieszczona za figurą żołnierza i przekazana następnym pokoleniom. Poświęcenie odnowionego Pomnika Wolności Horyńcu-Zdroju dokonał 3 maja 2017 roku bp Mariusz Leszczyński, Biskup Pomocniczy Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej.