W roztoczańskim Bełżcu funkcjonował mało dziś znany obóz niemiecki obóz zagłady. Obóz zagłady w Bełżcu oficjalnie SS-Sonderkommando Belzec działał w czasie II wojny światowej, od marca 1942 roku do czerwca 1943 roku. To miejsce zagłady blisko 450 tys. Żydów głównie z gett terenów Galicji i Lubelszczyzny. Muzeum i miejsce pamięci pomordowanych to jeden z najciekawszych punktów na mapie Roztocza.
Podczas II Wojny Światowej w okresie od marca do grudnia 1942 roku wymordowano tutaj około 450 000 ludzi. Ginęli przede wszystkim Żydzi z terenów Generalnej Gubernatorni. Do Bełżca przyjeżdżały również transporty Żydów z Niemiec, Austrii, Czech i Słowacji.
W miejscu gdzie działał obóz w 2004 roku powstało muzeum i miejsce pamięci. Funkcjonuje jako oddział muzeum w Majdanku. Muzeum i miejsce Pamięci w Bełżcu pełni dwie zasadnicze funkcje. Pierwsza to upamiętnienie mordu i oddanie czci zamordowanym Żydom. Koncepcja pomnika jako kamiennej konstelacji wpisuje się w żydowską tradycję oddawania czci zmarłym. Ściana z imionami pomordowanych i jej wielkość ukazuje skalę mordów jak również uosabia każdą z ofiar.
W ekspozycji muzeum poznać można historię budowy i funkcjonowania obozu, historię życia zebranych ofiar. Zwiedzając Roztocze warto zatrzymać się w muzeum miejscu pamięci w Bełżcu, by poznać tragiczną historię tysięcy zamordowanych przez niemiecka, faszystowską machinę zbrodni.
Obóz w Bełżcu Odkrywaj Roztocze - YouTube