Zwierzyńiec, malownicza miejscowość położona w powiecie zamojskim, niestety nosi również blizny z okresu II wojny światowej. W roku 1940 na jej terenie niemieckie władze okupacyjne zorganizowały obóz przejściowy dla robotników przymusowych. Sytuacja uległa pogorszeniu w grudniu 1942 r., kiedy to powstał obóz przesiedleńczy. Był to miejsce, w którym przetrzymywano Polaków wysiedlanych z terenów powiatów tomaszowskiego, zamojskiego oraz biłgorajskiego.
Przez niespełna rok jego funkcjonowania, średnio w obozie przebywało jednocześnie około 15 tysięcy osób. Sumując cały czas działalności obozu, przeszło przez niego w sumie około 24 tysiące niewinnych ludzi - mężczyzn, kobiet i dzieci.
Niemieccy oprawcy poddawali ludność selekcji, która miała za zadanie wyznaczenie ich dalszej drogi. Część z nich była kierowana do obozów koncentracyjnych, takich jak Majdanek czy Auschwitz. Inni zaś byli zmuszani do wyjazdu na roboty przymusowe do Niemiec. Najbardziej tragiczne losy spotykały osoby uznane za niezdolne do pracy - dzieci i starców. Były one wywożone na tereny Mazowsza.
Mimo upływu lat, pamięć o tych tragicznych wydarzeniach wciąż jest żywa wśród mieszkańców regionu oraz w polskiej pamięci zbiorowej. Wskazuje ona na skrajne okrucieństwo i nieludzkość, z jaką spotkali się niewinni ludzie podczas okupacji.