Kościół w Łosińcu
Łosiniec to niewielka wieś w malowniczej gminie Susiec. Leży na trasie z Suśca do Tomaszowa Lubelskiego. Jedną z głównych atrakcji Łosińca jest zabytkowa cerkiew.
Kościół p.w. Opieki Św. Józefa i Św. Michała Archanioła w Łosińcu – jest to dawna cerkiew pounicka, ufundowana przez ordynatów zamojskich w 1793 r. Od 1919 r. pełni funkcje kościoła rzymsko-katolickiego. Jest to świątynia bezkopułowa o planie dwudzielnym z małym przedsionkiem. Budynek o konstrukcji wieńcowej, zewnątrz oszalowanej z listwowaniem i arkadowaniem. Składa się z dużej prostokątnej nawy, otwartej na trójboczne, zamkniętej prezbiterium. Po obu stronach znajdują się zachrystie, jedna z przedsionkiem. Ołtarz główny jest późnobarokowy, pochodzi z XVIII w. Znajdują się w nim rzeźby św. Piotra i Pawła oraz dwa anioły w szczycie. W ołtarzu umieszczona jest ikona Matki Boskiej z Dzieciątkiem, pochodząca prawdopodobnie z I połowy XVIII w. Ołtarze boczne poświęcone są św. Józefowi i św. Michałowi Archaniołowi. W kościele znajduje się klasycystyczna monstrancja z I połowy XIX w., hostiarka z cyny z przełomu XVIII w. oraz zabytkowe kielichy mszalne.
Obok kościoła usytuowana jest drewniana dzwonnica z I połowy XVIII w. Dzwon wiszący w dzwonnicy odlany był w Szczecinie w 1828r., poświęcony został w 1946r.
Kościół w Łosińcu to regionalna ciekawostka dla miłośników architektury sakralnej a jego pierwotna funkcja jest żywym dowodem na wielokulturową historię Roztocza gdzie do II wojny Światowej żyli obok siebie przedstawiciele różnych społeczności.