Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Zamościu to barokowa świątynia franciszkanów, która znajduje się na Starym Mieście w Zamościu. Wzniesiony został w połowie XVII wieku i usytuowany jest we wschodniej części zamojskiego Starego Miasta, pomiędzy ulicą Staszica a placem Wolności. Wcześniej w tym miejscu mieścił się zajazd rodziny architekta miasta, Bernarda Moranda.
Budowę kościoła rozpoczęto w 1637 roku, za inicjatywą Tomasza Zamoyskiego, związanego z zakonem franciszkanów. Po jego śmierci budowę kontynuował jego syn, Jan Sobiepan Zamoyski. Kościół został ukończony w 1685 roku i był wyższy oraz większy niż inne świątynie w mieście. Składał się z trzech naw, półkolistego prezbiterium oraz dwóch bocznych kaplic. Wnętrze kościoła było bogato zdobione polichromią i rzeźbami.
W okresie zaborów, po zajęciu Zamościa przez Austrię w 1774 roku, dokonano kasaty zakonu. W czasach zaboru rosyjskiego, budynek kościoła został przeznaczony na magazyn wojskowy, co wiązało się z licznymi zmianami w jego wnętrzu. W 1887 roku obniżono dach kościoła, rozebrano wysokie szczyty i zmieniono sklepienie wewnątrz na prosty strop.
W XX wieku budynek kościoła pełnił różne funkcje, m.in. siedzibę Sejmiku Powiatowego, muzeum czy kino. W 1993 roku stał się ponownie kościołem parafii ojców Franciszkanów. W ostatnich latach przeprowadzono prace renowacyjne, mające na celu przywrócenie historycznej formy świątyni. W 2021 roku odnowiony kościół został poświęcony przez bp. Mariana Rojka.
Współczesny wygląd kościoła jest wynikiem licznych prac renowacyjnych i odtworzeniowych, które miały na celu przywrócenie jego pierwotnej formy oraz zagospodarowanie pobliskiego terenu.