Kapliczka tatarska w Łówczy
Łówcza to jedna z najciekawszych wsi gminy Narol. Nie brak tu miejsc związanych z jej bogatą historią. Jednym z nich jest miejsce upamiętniające zwycięską bitwę wojsk Jana III Sobieskiego z tatarami. Wydarzenie to świętowane jest jako obrona Narola i jest okazją do rekonstrukcji bitwy. Jej okrągła 350 rocznica przypada w 2022roku.
Murowana kapliczka skryta wśród lasów nie oparła się niszczącym procesom a jej kopuła uległa zniszczeniu. Główna bryła jest jednak w niezłej kondycji i przypomina o zwycięskiej bitwie znakomitego polskiego hetmana, późniejszego króla Polski, który narolskie strony niejednokrotnie odwiedzał.
Napis na tablicy przy kapliczce przygotowany przez grupę rekonstrukcyjną biorącą udział w inscenizacji bitwy w 2021 roku.
Miejsce Chwały Oręża Polskiego
W tym miejscu w dniu 6 października 1672 roku Jazda polska w sile około 3000 rycerzy pokonała wojska tatarskie liczące 15 do 20 tysięcy ordyńców. Zahartowane w trudach walk chorągwie husarskie, lekkie chorągwie oraz chłopska dragonia, której używano w nagłych sytuacjach jako piechoty idąc komunikiem na sposób tatarski: dwa konie przypadały na jednego jeźdźca dokonała wyczynu, który nawet obecnie zadziwia historyków. Po niezwykle ciężkim, nocnym marszu przez błotniste drogi, liczne rzeki, wzgórza i lasy w warunkach nocnych przymrozków, które dawały się mocno we znaki „nigdy prawie nie śpiąc, nigdy nie rozbierając się ognia nie niecąc, mało, ledwie co jedząc” głównie wyrwaną z pól brukiew i rzepę. Żołnierze hetmana Jana Sobieskiego przybyli pod miejscowość Narol
W godzinach wieczornych na znajdujące się tutaj 2 zagony tatarskie uderzył idąc w straży przedniej pułk jazdy. Zaskoczonych Tatarów całkowicie rozbito. Pogrom ordyńców nastąpił nad rzeczką Tanwią. Zostali wycięci lub potopili się w wezbranych, jesiennych nurtach rzeki. Wzięto wielu znacznych jeńców tatarskich oraz odbito jasyr. Jak obliczał Sobieski w liczbie 44 000 ludzi. Zwycięska wyprawa na czambuły tatarskie mimo upływu prawie 350 lat od jej zakończenia powinna powrócić do historycznej świadomości nie tylko lokalnych mieszkańców lecz całego narodu polskiego gdyż ze względu na swój charakter dorównujący różnym formom walk o niepodległość Polski XIX stulecia kampania stanowi najpiękniejszy zagon polskiej kawalerii i świadectwo umiejętności dowódców przyszłego króla Polski i zwycięzcy spod Wiednia Jana III Sobieskiego.
Narol Noclegi