Krasnobrodzki pałac, zlokalizowany w malowniczej dzielnicy Podzamek, jest budowlą o bogatej i zróżnicowanej historii. Jego początki sięgają I połowy XVI wieku, kiedy to z inicjatywy rodu Firlejów powstał jako niewielki zamek obronny. Po śmierci Andrzeja Firleja w 1585 roku, majątek odziedziczyła jego córka Anna, żona Andrzeja Leszczyńskiego. W XVII wieku Leszczyńscy przekształcili stary zamek w wygodną rezydencję pałacową.
Budowla wielokrotnie przechodziła remonty i przebudowy, przez co straciła swój pierwotny, obronny charakter. Obecnie pałac prezentuje styl klasycystyczny. Zachował się główny, piętrowy budynek, kryty łamanym dachem polskim i połączony kolumnową galerią z oficyną. Otacza go 2-hektarowy park urządzony w stylu angielskim. Całość jest wpisana do rejestru zabytków.
Obecne ZastosowanieDziś zespół pałacowo-parkowy jest siedzibą Samodzielne Publiczne Sanatorium Rehabilitacyjne im. Janusza Korczaka. Sanatorium to ma swoje korzenie w XIX-wiecznym sanatorium przeciwgruźliczym, pierwszym tego typu w Polsce. Obecnie infrastruktura sanatorium obejmuje zarówno zabytkowy zespół pałacowy, jak i nowoczesne budynki wybudowane specjalnie dla celów leczniczych.
Oferta LeczniczaSanatorium specjalizuje się w leczeniu różnorodnych schorzeń, w tym układu ruchu, układu nerwowo-mięśniowego, układu oddechowego oraz otyłości. Oprócz zabytkowego zespołu pałacowego, sanatorium dysponuje nowoczesnym pawilonem sanatoryjnym z bazą rehabilitacyjną i oddziałem dla dzieci, a także budynkiem przychodni uzdrowiskowej z bazą rehabilitacyjną i oddziałem dla dorosłych.
EdukacjaWarto dodać, że na terenie pałacu funkcjonuje również Zespół Szkół, co dodatkowo wzbogaca ofertę edukacyjno-kulturalną tego historycznego miejsca.
W sumie, Dawny Pałac Leszczyńskich i Fudakowskich w Krasnobrodzie to nie tylko zabytek o bogatej historii, ale również miejsce o wielofunkcyjnym charakterze, łączące w sobie elementy kultury, edukacji i zdrowia.