Czartowe Pole to przepiękny rezerwat przyrody położony na Roztoczu. Miejsce to idealnie oddaje charakter roztoczańskiej natury - malownicze lasy, bujne zarośla, strumyki wijące się wśród drzew i ciche dźwięki wody wydobyduawjące się z małych wodospadów. Udając się na wycieczkę w to miejsce warto bacznie się rozglądać - przy odrobinie szcześcia można natknąć się na rzadkie rośliny tj. wawrzynka wilczełyko czy storczyka płatnistego.
Rezerwat utworzono w 1958 roku na powierzchni ok. 80,5 ha. Nazwa powstała od legendy głoszącej, że kiedyś „jeno czarci tam hasali” czego skutkiem miały być liczne powodzie i pożary dawnej papierni Zamojskich, którą trzykrotnie nękały te żywioły. Dojechać do rezerwatu można jadąc z Suśca 8 km na zachód przez miejscowość Oseredek. Do rezerwatu można również dotrzeć pieszo idąc czerwonym Szlakiem Krawędziowym, który biegnie przez odcinek położonej w tym miejscu malowniczo ukształtowanej doliny rzeki Sopot. Dolina ta powstała na skutek wymycia przez wodę piaszczystych utworów czwartorzędowych aż do trzeciorzędowego podłoża kredowego. Nierówności tego podłoża spowodowały utworzenie licznych, postrzępionych wodospadów o wysokości ok. 60 cm. Dzięki dużemu spadkowi koryta oraz licznym progom rzeka nabiera charakteru bystrego, górskiego potoku. W rezerwacie poprowadzono również Ścieżkę przyrodniczo – dydaktyczną „Czartowe Pole” o długości ok. 2 km na której ustawiono 9 tablic o tematyce przyrodniczo-historycznej tego terenu.
Jeśli chcesz przyjechać na Czartowe Pole samochodem, swój samochód warto zostawić na parkingu znajdującym się przy szosie. Na miejscu znajdziesz wskazówki dt. ścieżek dydaktycznych.