Roztocze to miejsce gdzie przebiegała granica zaborów Polski. Tu również miały miejsce walki zaborców w czasie I Wojny Światowej. Roztoczańskie pola i lasy usiane są kamiennymi krzyżami i leśnymi cmentarzami z tego okresu.
W lesie kilkaset metrów od wsi Nowe Brusno przy drodze prowadzącej do Łowczy znaleźć można typową dla tych regionów leśną nekropolię wojenną z okresu I wojny światowej. Pośród drzew znajdują się mogiły żołnierzy biorących udział w potyczkach z okresu od 15 do 28 czerwca 1915 roku. Na tych obszarach ścierały się zaborcze armie rosyjska i niemiecko-austriacka. Kiedy front przesunął się na wschód przystąpiono do przeniesienia szczątków poległych do zbiorczego cmentarza wojennego.
W dwóch częściach -wydzielonych kwaterach znajdują się mogiły niemieckojęzycznych żołnierzy z kamiennymi, imiennymi płytami nagrobnymi jak również jedna, zbiorcza mogiła żołnierzy rosyjskich. Leśna nekropolia została odnowiona. Poprawiono wały ziemne i zakonserwowano kamienne tablice, odnowiono maltański krzyż znajdujący się przy wejściu do ogrodzonego ziemnym wałem cmentarza.
Na wojennym cmentarzu pochowano ponad 500 do 600 żołnierzy. W przeważającej liczbie byli to żołnierze rosyjscy. Ciekawostką odróżniającą cmentarz w Nowym Bruśnie od podobnej nekropoli w Nowinach Horynieckich jest fakt umiejscowienia na części grobów imiennych tabliczek z nazwiskiem poległych i datą śmierci. Wśród niemieckojęzycznych nazwisk spotkać można również nazwiska typowo polskie takie jak chociażby Kłopotek-Głowczyński co jest dowodem na to że zaborcy wcielali do swych armii również obywateli polskich.