Cerkiew Prawosławna pw. Świętego Mikołaja w Tomaszowie Lubeslkim
W XVII w. było w Tomaszowie Lubelskim trzy cerkwie. W XX znajdziemy już tylko jedną należącą do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Roztocze to pogranicze kulturowe i wyznaniowe więc klasyczne roztoczańskie miasteczka jak Tomaszów, Narol, czy Szczebrzeszyn za punkt honoru poczytywały sobie posiadanie cerkwi, kościoła i synagogi. Tomaszowska cerkiew pw. św. Mikołaja została zbudowana w stylu eklektycznym w latach 1885 - 1890. Funkcjonowała ona nieprzerwanie do czasu wysiedlenia z Tomaszowa Lubelskiego prawosławnych Ukraińców w roku 1947. Przez jakiś czas była użytkowana przez zakłady mleczarskie. Od 1957 roku znowu pełni funkcje sakralne i jest sukcesywnie odnawiana. Jej charakterystyczna sylwetka z pięcioma wieżami zwieńcza północno wschodni narożnik rynku i jest doskonale widoczna dla podróżujących dawnym sokalskim przedmieściem. Przed I wojną światową jej elewacja miała kolor zielony. Dziś możemy ją podziwiać w kremowych barwach. Wnętrze cerkwi jest chętnie udostępniane zwiedzającym.
Cerkiew Prawosławna p.w. Świętego Mikołaja Cudotwórcy mieści się w centrum Tomaszowa Lubelskiego. Znajdując się w pobliżu głównego ronda nie sposób jej nie zauważyć, wszystko to dzięki jej żywym kolorom centralnej lokalizacji. Cerkiew należy do najważniejszych atrakcji turystycznych miasta.
Napis na tablicy informacyjnej:
"Wybudowana w latach 1883 - 1890 w stylu bizantyjsko-ruskim. Jest to trójdzielna budowla z kopułą nad nawą główną i czterema wieżyczkami imitującymi kopułki oraz kokosznikami wokół helmów. Wewnątrz znajdują się malowidła ścienne z I poł. XX w. oraz ikonostas, który wykonał mistrz Kuźma Morozow. Najcenniejsza ikona Matki Boskiej z Dzieciątkiem pochodzi z XVII w. Po drugiej II wojnie światowej cerkiew zamknięto, świątynia uległa zniszczeniu i dewastacji. W 1982 roku reaktywowano parafię prawosławną i przystąpiono do remontu. Z biegiem lat cerkiew odzyskuje swój dawny blask."