Narol – Lipsko – Wola Wielka – Kadłubiska – Podlesina - Narol
Trasa o długości ok. 52.00 km.
Rodzaje dróg: asfaltowe, szutrowe, polne ( trawiaste, piaszczyste).
Poziom trudności: średni.
Przewyższenia: trochę pod górę: „Złomińska Góra”, „Wielki Dział”, Chlewiska, Maurycówka, Podlesina, „Jasna Góra”. Trochę w dół: „Złomińska Góra”, Wielki Dział, Brzeziny, Lipie, Narol-Wieś, „Jasna Góra”.
Czas przejazdu: dowolny, nie jesteśmy na wyścigach, to trasa krajoznawcza.
Początek trasy znajduje się przy kolumnie św. Floriana na Rynku.
Ulicą Lwowską odchodzącą od wschodniej pierzei Rynku na wschód. 300 m dalej w lewo w ulicę Graniczną, potem pierwsza w prawo i w lewo w ulicę Wałową w Lipsku. Ulicą Wałową prosto w Wesołą i w prawo do ulicy Lwowskiej. Tam w prawo i na rynku w Lipsku w lewo w kierunku Dębin, przez most na Tanwi obok „Psich Górek” terenu po dworze Lipskich z XVII wieku.
800 m od „Psich Górek” rozwidlenie dróg, wybieramy skrajną lewą prowadzącą przez Jędrzejówkę do Dębin. Po 1800 m licząc od początku Dębin, od skraju lasu droga w prawo na Dolinki i w lewo ( 300 m) do jednego ze źródeł Tanwi. Od ściany lasu prosto w kierunku Huty Złomy. Po lewej ręce na horyzoncie widzimy masyw Wielkiego Działu.
Na skrzyżowaniu w Hucie Złomy w lewo, po 700 m rozwidlenie, jedziemy prosto, wkrótce po lewej mijamy zbiornik wodny. Po 1400 m skrzyżowanie, skręcamy w prawo, jedziemy pod górę północnym skłonem Wielkiego Działu, po 1300 m po prawej schron linii Mołotowa. Dalej prosto, po 1800 m dojeżdżamy do drogi Narol – Werchrata. Skręcamy w lewo, 800 m dalej na wzgórzu po prawej stronie ukrywa się Diabelski Kamień i Diabelska Jaskinia. Po 2000 m od tego miejsca dojeżdżamy do Woli Wielkiej.
Przy drodze po lewej cmentarz, potem cerkiew, dawny sklep GS i kościół. Na skrzyżowaniu przy cerkwi w prawo, obok kościoła, na wzgórzu 700 m dalej kapliczka.
Potem prosto w dół, po 1700 m Łukawica. Po lewej charakterystyczna drewniana brama, 300 m dalej na łuku drogi po prawej murowana kaplica, a po lewej kolejne, największe źródło Tanwi, dalej prosto 400 m do skrzyżowania z krzyżem bruśnieńskim. Przy krzyżu w prawo, po 1900 m wjeżdżamy do Chlewisk.
Po 400 m na skrzyżowaniu w lewo, potem przy kapliczce w prawo, pod górę. Po 300 m na szczycie żeliwny krzyż. Od krzyża prosto na północ ( 1150 m do Brzezin). W Brzezinach na skrzyżowaniu przy kaplicy w lewo. Po 1500 m Maurycówka. Przez Maurycówkę prosto na zachód. Po 3300 m Lipie.
Na Lipiu w prawo, 800 m dalej na skrzyżowaniu w lewo, 400 m dalej dojeżdżamy do drogi wojewódzkiej nr 865, tam skręcamy w lewo i po 300 m w prawo. Po 100 m osiągamy Kadłubiska, tam w lewo i przez wieś drogą na zachód ( 2300 m ) aż do Alei Kasztanowej.
W Alei Kasztanowej skręcamy w prawo. Po 2300 m dojeżdżamy do Podlesiny. Zaraz za przejazdem kolejowym skręcamy w lewo w polną drogę. Po 300 m docieramy do danej granicy Galicji i Królestwa Kongresowego.
To najtrudniejszy odcinek trasy liczący ok. 5000 m. Od tego miejsca po 150 m rozwidlenie dróg, wybieramy prawą odnogę, która biegnie na zachód. Po 750 m następne rozwidlenie, na którym jedziemy prosto. Po 250 m stajemy na skraju lasu, po prawej będą widoczne budynki Zagrodników, części wsi Maziły. 550 m dalej po lewej grusza na miedzy ( jeśli jej nie wycięli jeszcze). 100 m dalej droga skręca na południe. Po prawej ściana lasu, jedziemy wzdłuż tej ściany, aż do krzyża. Od krzyża prosto 500 m na południe do „Strumidłowego Dołu”. Dalej prosto i po 1300 m docieramy na zachodni skraj Narola Wsi, skręcamy w lewo, na wschód.
Jedziemy w dół środkiem Narola- Wsi, po 1800 m po lewej Stara Szkoła, po 1200 m koniec wsi z krzyżem bruśnieńskim, skręcamy w prawo, po prawej „Księża Górka”, pierwszy narolski cmentarz i miejsce po pierwszym kościele.
Od „Księżej Górki” prosto, na rozwidleniu jedziemy środkową drogą, tą z utwardzoną nawierzchnią. Skręcamy w lewo i przed bruśnieńskim krzyżem w prawo. Na kolejnym rozwidleniu dróg w lewo. Na końcu drogi przed ostatnim gospodarstwem po prawej skręcamy w w polną drogę w lewo. Jedziemy nią ok 1000 m na południe aż do asfaltowej drogi Narol – Młynki.
Skręcamy w prawo, potem zgodnie ze wskazaniem drogowskazu w lewo, po 100 m po prawej młyn na Młynkach. Potem prosto, zakręt w prawo i w lewo ( 300 m ) do mostu na Tanwi. Przekraczamy rzekę i skręcamy w lewo, po 1600 m docieramy do ronda na obwodnicy Narola. Rondo opuszczamy pierwszym zjazdem.
100 m dalej skręcamy w prawo w ulicę Sportową. Po lewej stronie Cerkiew na Krupcu. Od cerkwi na południe drogą obok stadionu. Po 700 m na skraju lasu w lewo, po 450 m z asfaltowej drogi skręcamy w polną drogę wspinającą się na wzgórze zwane „Jasną Górą” skąd rozciąga się widok na całą trasę, którą właśnie przejechaliśmy.
Zjeżdżamy z „Jasnej Góry” i kierujemy się z powrotem w stronę cerkwi. Stamtąd w prawo, w stronę centrum miasteczka obok cmentarza, przez kolejny most na Tanwi, na Rynek.
Koniec trasy.
Lubaczów – Boble – Budomierz – Sieniawka – Borowa Góra – Lubaczów
Zapraszamy na niezapomnianą przygodę rowerową po malowniczej gminie Lubaczów! Gdzie jeszcze można znaleźć miejsce, które łączy w sobie bogactwo historii, urokliwe krajobrazy i nieodkryte zakątki przyrody? Przedstawiamy trasę, która pozwoli Wam zanurzyć się w sercu Lubaczowa, odkrywając jego ukryte skarby na dwóch kółkach.
Lubaczów to nie tylko miejsce bogate w kulturowe dziedzictwo, ale również idealny punkt wyjścia na wycieczkę rowerową. 35 kilometrów trasy prowadzi przez spokojne asfaltowe i szutrowe drogi, a także malownicze leśne ścieżki. Mimo że trasa jest przeważnie płaska, małe wzniesienia sprawią, że poczujesz dreszcz ekscytacji, a jednocześnie nie stanowią one dużego wyzwania nawet dla początkujących cyklistów.
Trasa o długości ok. 35 km.
Rodzaje dróg: asfaltowe, szutrowe, leśne na niewielkich odcinkach.
Poziom trudności: łatwy.
Przewyższenia: trasa na całej długości niezwykle płaska, z małymi wzniesieniami.
Czas przejazdu: dowolny.
Trasa zaczyna się na rynku w Lubaczowie. Z rynku udajemy się ulicą 3-go maja na południe, obok konkatedry lubaczowskiej. Po 150 m docieramy do skrzyżowania. Przechodzimy przez przejście dla pieszych i jedziemy prosto 450 m przez most na Lubaczówce pod Muzeum Kresów w Lubaczowie. Dalej prosto 870 m do ronda, które opuszczamy pierwszym zjazdem.
Kontynuujemy jazdę ulicą Jana III Sobieskiego do następnego ronda 900 m. Rondo opuszczamy
pierwszym zjazdem, jedziemy na wprost główną drogą ok. 2500 m do Dąbrowy, tam na skrzyżowaniu
przed kościołem w lewo.
Jedziemy ta drogą 2900 m i tam skręcamy w lewo w kierunku Bobli. Przejeżdżamy przez Boble 900 m i przy krzyżu wjeżdżamy na drogę główną. Dalej jedziemy ok. 2800 m w kierunku Krowicy Hołodowskiej po prawej stronie zostawiając samą Krowicę Samą. Od skrzyżowania podążamy ok. 900 m drogą na północ do skrzyżowania z drogą nr 866 na Budomierz. Tam skręcamy w prawo. 1500 m jesteśmy zmuszeni jechać drogą wojewódzką. Po 1500 m skręcamy w lewo.
Jedziemy 1250 m przez wieś do skrzyżowania, gdzie skręcamy w lewo i podążamy drogą na północ ok.
1900 m do rozwidlenia. Na rozwidleniu wybieramy prawą odnogę. Podążamy utwardzoną, leśną drogą na północ 3100 m aż do skrzyżowania z drogą biegnącą ze wschodu na zachód. Po lewej stronie tej drogi rosną Dęby Sobieskiego. Zaraz za nimi skręcamy w lewo, w leśną nieutwardzoną drogę prowadzącą do cmentarza w Sieniawce, ( 400 m ).
Wracamy ta samą drogą do głównej i jedziemy w lewo na zachód 1700 m pod Czerwoną Figurę. Od
Czerwonej Figury jedziemy dalej na zachód 5000 m do Borowej Góry, miejscowości ze słynnej notatki
Karola Notza: „Nic tam nie ma”. Patrzymy ile tam jest i jedziemy na zachód 3100 m do Karolówki,
dawnego Burgau.
Tam wjeżdżamy ulicą Sobieskiego i jedziemy nią aż do ulicy Szkolnej 1300 m i dalej ulicą Szkolną do
ulicy Młodowskiej 650 m by po przejechaniu 100 m skręcić w lewo w ulicę Cichą i dalej prosto przez
ulicę Orzeszkowej do skrzyżowania z ulicą Kościuszki 1200 m.
Ulicą Kościuszki obok cmentarza rzymskokatolickiego i żydowskiego dojeżdżamy do skrzyżowania prze
Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Władysława Broniewskiego 600 m. Tam jedziemy prosto ulicą
Tadeusza Kościuszki w stronę rynku 300 m.
Koniec trasy.
Podczas tej wyprawy przemierzymy wiele urokliwych miejscowości, z których każda kryje swoje małe sekrety. Przejazd przez takie miejscowości jak Boble, Budomierz czy Borowa Góra pozwoli Wam poczuć klimat prawdziwej Polski, jej tradycji i kultury. Dlaczego Borowa Góra ma słynną notatkę "Nic tam nie ma"? To musisz sprawdzić sam!
Podziwiajcie monumentalne Dęby Sobieskiego, zatrzymajcie się przy cmentarzu w Sieniawce, a potem kontynuujcie podróż przez historyczne uliczki Lubaczowa. Gwarantujemy, że ta wycieczka dostarczy Wam mnóstwo wrażeń i zostanie na długo w Waszej pamięci.
Więc co czekasz? Wsiaj na rower i odkryj z nami gminę Lubaczów!